YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran'dan geri adım
İran'dan geri adım
29 Ağustos 2010 16:54
İran'dan, 'Ermeni Soykırımı' açıklaması konusunda geri adım. İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Begai, 1915 olaylarını 'Ermeni Soykırımı' olarak nitelendirdiği yönündeki iddiaları yalanladı.

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hamid Begai, 1915 olaylarını “Ermeni soykırımı” olarak nitelendiği yönündeki iddiaları yalanladı.

Begai, İran’ın İkinci Dünya Savaşı’nda ABD, Rusya ve İngiltere tarafından işgalinin 70’inci yıldönümü dolayısıyla Çarşamba günü düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada “Ermeni Soykırımı” ile alakalı yaptığı konuşmaya açıklık getirdi.

1915 olaylarını Osmanlı hükümetinin Ermenilere karşı yürüttüğü bir 'soykırım' olarak nitelendirdiği ileri sürülen Begai, sözde “Ermeni Soykırımı”nı tanıdığını yalanlayarak, sözlerinin yanlış anlaşıldığını savundu.

Begai, Tahran’da düzenlenen konferanstaki konuşmasında, aslında “Türkiye’nin, Ermeniler üzerinde soykırım yaptığı söyleniyor” cümlesini sarfettiğini söyledi. Begai, açıklamasında İran ve Türkiye’nin ilişkilerinin gayet iyi olduğunun altını çizerken, bu durumdan hoşnut olmayan İsrail’in Iran ve Türkiye ilişkilerini bozmaya çalıştığını belirtti. İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Begai’nin katıldığı konferansta verdiği beyanatta, "Osmanlı İmparatorluğu, yaklaşık 100 yıl önce 1915'te belli sayıda Ermeni'ye karşı soykırım gerçekleştirdi" ifadelerini kullandığı yönündeki iddialar, Türk ve Ermeni basınında geniş yankı bulmuştu.

Hamid Begai, 2009 Türkiye-İran Kültür Yılı etkinlikleri çerçevesinde bir serginin açılışı Türkiye’ye gelmiş, Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’la birlikte serginin açılışını yapmıştı. İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler