YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran'dan geri adım
İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Hasan Firuzabadi, Türkiye'nin İran'ın dostu ve destekçisi olduğunu söyledi.
İran'dan geri adım
15 Ağustos 2012 / 14:45 Güncelleme: 15 Ağustos 2012 / 14:51

İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Hasan Firuzabadi, Türkiye'nin İran'ın dostu ve destekçisi olduğunu belirterek, görüş farklılıkları ve yanlış anlaşılmaların komşu ülkelerle iyi ilişkileri etkilemeyeceğini söyledi.

Tümgeneral Firuzabadi, Fars Haber Ajansı'na verdiği demeçte, geçen günlerde Katar, Türkiye ve Suudi Arabistan'la ilgili sözlerine açıklık getirdi.

Konuşmalarında komşu ülkelerden ''dostlarımız'' olarak bahsettiğine dikkati çeken Firuzabadi, ''İran'ın tüm komşularıyla iyi ilişkileri var. Bazı ihtilaflar ve yanlış anlaşılmalar komşularla iyi ilişkileri etkilemeyecek'' dedi.

Türkiye ile uzun geçmişe dayanan ilişkilere sahip olduklarını anlatan Firuzabadi, Türkiye'nin İran'ın dostu ve destekçisi olduğunu söyledi.

Firuzabadi, Müslüman ülkelerle özellikle Türkiye ile ortak paydalar olduğunu belirtti ve bunu İslam dünyasının birliğine zemin olarak gördüklerini ifade etti.

Müslüman ülkeler arasındaki ihtilafın, Kur'an-ı Kerim'e aykırı olduğunu söyleyen Firuzabadi, dostane ilişkilerden, Müslümanların bölgede ve dünyada iktidarları için yararlanmak istediklerini kaydetti.

Tümgeneral Firuzabadi, şöyle devam etti:

''Düşmanlarımız ABD, İngiltere ve siyonist İsrail rejimidir. Onlarla ideolojik ve esastan görüş farklılıklarımız var. Onlar, sürekli olarak İslam ve Müslümanlar aleyhinde komplo kuruyorlar. Biz Müslümanlar uyanık olmalıyız.''

Komplocu düşmanların, kültürel, siyasi, askeri ve ekonomik saldırılarla İslam ve müntesiplerini hedef aldığını belirten Firuzabadi, asıl konunun bu saldırılara karşı koymak olduğunu söyledi.

Düşmanların komplolarına karşı tüm dostların uyanık olması temennisinde bulunan Firuzabadi, ''Nurlu mübarek Ramazan günleri vesilesiyle Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan'daki kardeşlerime selam gönderiyor ve onlarla İslami ortak değerlere sahip olduğumuz için de gurur duyuyorum'' diye konuştu. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler