YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran'dan füze kalkanı misillemesi!
NATO’nun füze savunma sisteminin radar kısmının Türkiye’ye yerleştirilecek olmasının kesinleşmesi İran’la birlikte Rusya ve Çin’i de harekete geçirdi...
İran'dan füze kalkanı misillemesi!
27 Eylül 2011 / 07:56 Güncelleme: 27 Eylül 2011 / 07:58

İran’da yayınlanan Kayhan Gazetesi’nin haberine göre, İran, Rusya ve Çin arasında ortak bir füze sisteminin kurulmasına ilişkin olarak ciddi görüşmeler yürütülüyor. Haberde NATO’nun füze savunma sisteminin bazı bölümlerinin de Güney Kore ve Tayvan’a kurulacağı belirtilerek “Bu gelişmeler açıkça gösteriyor ki ABD, İran ve Kuzey Kore’yi tehdit gibi göstererek Çin ile Rusya’nın hedefte olduğunu gizlemeye çalışıyor. Rusya ve Çin füze savunma sisteminden rahatsız” denildi.

GÖRÜŞMELER BAŞLIYOR
Kayhan Gazetesi Rusya’nın NATO Temsilcisi Dimitriy Rogozin’in de önümüzdeki günlerde İran’a giderek sistemin operasyonel yönü konusunda görüşmelerde bulunacağını yazdı. İranlı askeri uzmanlar, her üç ülkenin de savunma sanayi konusunda ileri teknolojiye sahip olduklarına işaret ederek söz konusu sistemin kurulmasının zor olmayacağını belirtti.

NATO’DAN SÜRPRİZ ZİYARET
NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı Oramiral James Stavridis dün akşam saatlerinde temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya geldi. Stavridis’in Ankara temasları çerçevesinde Türk yetkililerle Malatya’ya kurulacak füze kalkanı radar üssü, Doğu Akdeniz’de Rumların başlattığı sondaj krizi, PKK terör örgütüne karşı Türkiye’nin olası kara harekâtı, Afganistan, Libya ve NATO’da reform konularını görüşeceği belirtildi.

HİNDİSTAN NÜKLEER FÜZE DENEDİ
HİNDİSTAN nükleer kapasiteye sahip füze denemesini başarıyla tamamladı. Karadan karaya Prithvi-II füzesinin Bengal Körfezi’ndeki hedefini vurduğu belirtildi. 9 metre uzunluğunda, 350 kilometre menzile sahip olan Prithvi-II, bir ton patlayıcıyı taşıyabiliyor. (Haberturk)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler