YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran'dan doğalgaz açıklaması: Ankara'ya ödenecek
İran'dan doğalgaz açıklaması: Ankara'ya ödenecek
04 Şubat 2016 19:13
Uluslararası Tahkim Mahkemesi'nin Ankara ve Tahran arasındaki doğal gaz anlaşmazlığında Türkiye'yi haklı bulmasının ardından İran'dan açıklama geldi. İran, Türkiye'ye satılan doğalgaz fiyatının yüzde 13 ila 15'inin ceza olarak Ankara'ya ödeneceğini açıkla

İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, Uluslararası  Tahkim Mahkemesi'nin Ankara ve Tahran arasındaki doğalgaz fiyatı anlaşmazlığında  Türkiye lehine karar verdiğini ve Türkiye'ye satılan doğalgaz fiyatının yüzde 13  ila 15'inin ceza olarak Ankara'ya ödeneceğini söyledi.

İran'ın yarı resmi Tasnim Haber Ajansı'na göre Petrol Bakanı Zengene, mahkemenin kararına göre, Türkiye'ye satılan doğalgaz fiyatının yüzde 13 ila 15'inin ceza olarak Ankara'ya  ödeneceğini bildirdi.

İran'ın ödeyeceği rakamın gizli tutulduğunu söyleyen  Zengene, "İran'ın Türkiye'ye ödeyeceği rakam çok değil" ifadesini  kullandı.Türkiye'nin mahkemede gaz fiyatında istediği indirimi  alamadığını savunan İran Petrol Bakanı Zengene, "Karar, Türkiye'nin talep  ettiğinden farklı" dedi. 
 
İran'dan alınan doğalgaz fiyatında anlaşma sağlanamayınca 2012'de  Ankara tarafından açılan tahkim davasının Türkiye lehine sonuçlandığı salı günü  açıklanmıştı.
 
Kararın ardından konuyu değerlendiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı  Berat Albayrak, Türkiye ile İran arasındaki doğalgaz tahkimi davasında kazanılan  indirimin geriye dönük olarak işleyeceğini belirterek, "Burada tahkim tarafların  anlaşması yönünde yüzde 13,3 ile 15,8 arasında bir indirim aralığı verdi. 

Bu  önümüzdeki birkaç ay içerisinde tarafların bir mutabakata varması ile ilgili bir  süreç, sınırsız bir süreç değil. Bu indirimi inşallah en kısa sürede halkımıza  yansıtmayı düşünüyoruz" demişti.

Bakan Albayrak, Türkiye'nin İran'la  yaşadığı doğalgaz fiyatındaki anlaşmazlık sebebiyle 2012 de uluslararası tahkime  açtığı bir dava olduğunu ve bu davadan alınacak indirimin 1 Temmuz 2011'den itibaren geçerli olacağını da belirtmişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler