YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran'dan ABD ve İsrail'e gözdağı
İran'dan ABD ve İsrail'e gözdağı
24 Eylül 2010 13:57
Dini lider Hamaney'in askeri başdanışmanı, İran'a olası bir saldırıda düşman kuvvetlerinin ağır kayıplar vereceğini ve savaşın bölgeyle sınırlı kalmayacağını söyledi.

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in askeri başdanışmanı Tümgeneral Yahya Rahim Safevi, olası bir saldırıda düşman güçlerine ağır kayıplar verdireceklerini ve savaşın sadece bölgeyle sınırlı kalmayacağını söyledi.

Tümgeneral Safevi, bir konferansta yaptığı konuşmada, ABD ve İsrail'in, İran'a askeri saldırı olasılığını değerlendirdi.

İran'ın savunmadaki caydırıcı gücü ve saldırı kabiliyetine değinen Safevi, ''Düşmanların tüm askeri üsleri, füzelerimizin menzili dahilinde'' dedi.

''Düşmanlarımız, Irak'ta kaybettikleri kadar askeri bir haftada elden çıkarmayı göze alabilir mi?'' diye soran Safevi, ''saldırı tehditlerini hayata geçirmemeleri konusunda'' Washington ve Tel Aviv yönetimlerini uyardı.

Irak ile sekiz yıllık savaşın tecrübelerini anlatan Tümgeneral Safevi, ''Saldırı halinde düşmanları kara, deniz ve hava sahamızdan atmakla kalmayacak, onları evlerinin bahçesine kadar kovalayacağız'' ifadesini kullandı.

Tümgeneral Safevi, ''Cesur ve yiğit İran gençleri, saldırganlara iyi bir ders verecek'' diye konuştu.

Tahran yönetimi, saldırıya uğraması halinde ABD'nin bölgedeki tüm üsleri ile İsrail'in tamamının hedef alınacağını, gerekirse Hürmüz Boğazı'nın bile kapatılacağını açıklamıştı.

ABD ve İsrail, İran'a karşı gerektiğinde kullanılmak üzere askeri saldırı seçeneğinin masada tutulduğunu her fırsatta ifade ediyor.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler