YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran'da Topalev tipi yolcu uçağı düştü:168 ölü
Bir uçak kazası haberi de İran'dan geldi
İran'da Topalev tipi yolcu uçağı düştü:168 ölü
15 Temmuz 2009 / 12:02 Güncelleme: 15 Temmuz 2009 / 00:00

İran'da bir yolcu uçağı düştü. Uçaktaki yolcularının tümünün hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.


İran resmi haber ajansı IRNA, Tupolev tipi bir yolcu uçağının ülkenin kuzeyindeki Kazvin kenti yakınlarında bir açık alana düştüğünü bildirdi.


İran Devlet Televizyonu uçakta bulunan 168 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. İran Sivil Havacılık Kurumu sözcüsü Rıza Caferzade devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, uçakta 153'ü yolcu, 15'i mürettebat olmak üzere 168 kişi bulunduğunu söyledi.


KALKTIKTAN 16 DAKİKA SONRA DÜŞTÜ
IRNA'nın haberinde, uçağın Tahran'daki İmam Humeyni Havaalanı'ndan yerel saatle 11.33'de havalandı. Uçağın kalkıştan 16 dakika sonra alevler içinde düştüğü belirtildi. Yetkililer düşme nedeninin teknik sorunlar olduğunu açıkladı, ama teknik sorunların ne olduğu henüz belirtilmedi.


Uçağın acil iniş için izin istediği de gelen bilgiler arasında.


Kaza yerinden ulaşan ilk görüntülerde ise, uçağın tamamen parçalandığı görülüyor.


Hazar Havayolları'na ait olan uçak Tahran-Erivan seferini yapıyordu. Hazar Havayolları 1993 yılında İran ve Rusya ortaklığında kuruldu.


Kazvin'deki kriz masası direktörü Hüseyin Behzadpur IRNA haber ajansına yaptığı açıklamada, uçağın tamamen parçalandığını, alevler içinde olduğunu söyledi ve muhtemelen uçaktaki herkesin öldüğünü dile getirdi.


AMBARGO NEDENİYLE UÇAK KALİTESİ DÜŞÜK
Sık sık uçak kazalarının meydana geldiği İran'da yetkililer, düşüş nedeninin Amerikan ambargosu olduğunu savunuyor.


ABD ambargosu nedeniyle Batı ülkelerinden yeni teknolojik yedek parça satın alamayan İran’da, Sovyet yapımı eski uçak yedek parçaları kullanıyor.


İran Havayolları'nın filosunda bulunan uçaklar 1979 İran İslam devriminden önce alınan Boeing, Airbus, Fokker ve Tupolev’den oluşuyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler