YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran’da şirket çalışanlarına ilginç uyarı
İran’da şirket çalışanlarına ilginç uyarı
İran’da şirket çalışanlarına ilginç uyarı
11 Haziran 2008 / 15:36 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

İran'ın en büyük kamu şirketlerinden biri bekâr çalışanlarına, Eylül ayına kadar evlenmelerini yoksa işten atılabileceklerini bildirdi.

İran gazetelerinde yayınlanan habere göre, kamuya ait "Pars Özel İktisadi Enerji Şirketi" çalışanlarına 21 Eylül'e kadar evlenme zorunluluğu koydu. Şirket yönetmeliğine göre çalışanların evlenme zorunluluğu olduğunu belirten yöneticiler, bu yükümlülüğünü yerine getirmeyenlerin işten kovulacağını kaydetti.

BBC internet sitesinde yer alan haberde ise, firmanın çalışanlarına şu uyarıyı yaptığı belirtildi: "Evli olmak bu şirkette çalışma şartlarından biridir. Bütün erkek ve kadın çalışanlarımızı bu önemli, ahlaki ve dini yükümlülüğü 21 Eylül'e kadar yerine getirmeleri için son kez uyarıyoruz”.

Çoğunlukla genç erkeklerin çalıştığı enerji firmasından yetkililer, kararlarının önemli bir amacının da bölgedeki fuhuşu azaltmak olduğu bildirildi.

İran'da kısa zaman önce Kuzey Horasan Vilayeti valisi de benzer bir uygulamayla, sadece evli kişilerin resmi görevlerde işe alınabileceğine dair bir idari karar vermişti.
(A.A)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler