YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran'da şiddetli çatışma
İran'da şiddetli çatışma
27 Aralık 2009 10:29
Çıkan olaylarda 3 kişinin öldüğü iddia edildi

İran'da Aşure merasimleri sırasında Tahran'da muhaliflerle polis arasında çıkan çatışmalarda 3 kişinin öldüğü haberlerinin
ardından, diğer kentlerde de çatışmalar çıktığı öne sürüldü.    

Muhalefete ait internet sitesi Jaras, bugün Tahran'ın yanı sıra İsfahan ve Necefabad kentlerinde güvenlik güçleriyle muhalefet yanlıları arasında arbede meydana geldiğini belirtti      

Jaras, Tahran'da ise polisin göstericilere ateş açtığını, 3 kişinin öldüğünü, 2 kişinin yaralandığını duyurmuştu. Söz konusu iddia, "Rah-e-Sabz" adlı bir başka muhalif site tarafından da duyuruldu, ancak bağımsız ya da resmi
kaynaklarca henüz doğrulanmadı.   

İnternet sitesi, ayrıca 3 kişinin öldüğü yerin dışında Tahran'ın merkezindeki İnkılap meydanında silah sesleri duyulduğunu, göstericilerin  "diktatöre ölüm" sloganları attığını belirtti.    

Sitede daha önce de Tahran'ın merkezinde polisin muhalefet yanlısı göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandığı, göstericilerin bir polis motosikletini ateşe verdiği, polisin bölgeyi kontrol altına aldığı, arbede çıktığı duyurulmuştu.   

Bu arada El Cezire'nin internet sitesinde, Tahran'ın merkezinde polisin havaya uyarı ateşi açtığı, göz yaşartıcı gaz kullandığı belirtildi.     

El Cezire muhabirinin, ayrıca polisin bazı göstericileri gözaltına aldığını gördüğü kaydedildi. Haberde, yüzlerce muhalefet yanlısının Büyük Ayetullah Hüseyin Ali Montazari ve muhalefet lideri Mir Hüseyin Musevi yanlısı sloganlar attıkları bildirildi.   

Reuters ajansına bilgi veren bir görgü tanığı da polisin sokağa çıkan muhalif grupların birbiriyle buluşmasına engel olduğunu belirtti.     

Bu arada binlerce hükümet yanlısının, Tahran'ın merkezinde toplandığı kaydedildi.     

İran'da bugün, Kerbela şehitlerini anma törenleri düzenleniyor.Yetkililer, muhalifleri Aşure etkinlikleri sırasında protesto eylemlerine girişmemeleri konusunda uyarmıştı. Jaras da Aşure etkinlikleri sırasında muhalefet yanlılarının olası protesto gösterilerini engellemek üzere Tahran'ın merkezine yüzlerce polisin konuşlandığını belirtmişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler