YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran'da, reformistlere sert sözler
İran'da, reformistlere sert sözler
10 Aralık 2014 01:37
İran'ın Devrim muhafızları Fars eyaleti Fecr Ordusu komutanı Gulamhüseyin Gaybperver, ülkedeki reform yanlısı liderleri sert dille eleştirdi.

Fars Eyaleti Fecr Ordusu resmi internet sitesinde yer alan habere göre, Gaybperver, "Mir Hüseyin Musevi, Mehdi Kerrubi ve Muhammed Hatemi siyasi necistirler. Bunlar, halkın huzurunda pişmanlıklarını ilan etmedikleri sürece temizlenemezler" ifadelerini kullandı.

İran-Irak savaşı döneminden örnekler veren Gaybperver, "O dönemde bir grup bizdendi, bir grup ise düşmanımızdı. Amerika ve İsrail düşmanların mert olanı. Bir de mert olmayan, gerçek yüzlerini gizleyenler" şeklinde konuştu.

İran İslam Cumhuriyetinin kurulmasında önemli katkıları bulunan Ayetullah Mutahhari'nin oğlu İran Meclisi bağımsız Tahran Milletvekili Ali Mutahhari hakkında da Gaybperver, "Ali Mutahhari gibi bazı kişiler düşman değil, ancak düşmanla aynı çizgide hareket ediyor. Mutahhari, İran İslam devrimi ve halkıyla ilgili dirseklerine kadar ihanete bulaşan kişileri destekliyor. Bu nedenle kendisinin iyilik taleplerine şüpheyle yaklaşmak lazım" dedi

Musevi, İran-Irak Savaşı döneminde (1981-1989) 8 yıl ülkenin başbakanı olarak görev yaptı. Musevi ve Kerrubi 2009 yılında cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olduklarını ilan ettiler. Ülkedeki reformistlerin desteklediği ikili, seçimlerin ardından sonuçlara itiraz etmek ve protestolara destek vermekle suçlanarak ev hapsinde gözaltına alındılar.

Başta Mutahhari olmak üzere bazı İran milletvekilleri 5 seneden bu yana yargı karşısına çıkarılmayan Musevi ve Kerrubi'nin serbest bırakılmalarını taleb ediyor.

Üniversite Öğrenciler Günü nedeniyle Pazar günü düzenlenen etkinlikler kapsamında bir üniversitede konuşma yapan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin sözlerini öğrenciler, "Ev hapsi sona ersin"sloganlarıyla kesmişler, Ruhani de, seçim öncesi verdiği sözünün üzerinde olduğunu dile getirmişti. Ruhani seçim kampanyası çalışmaları sırasında halka "ev hapsini kaldıracağı" sözünü vermişti.

 

AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler