YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran'da milletvekiline suikast girişimi
İran'da milletvekiline suikast girişimi
10 Temmuz 2016 18:37
İran'da Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Kirmanşah eyaletinde milletvekili Felahetpişe'nin içinde bulunduğu araca ateş açılması sonucu yaralandığı, aracın şoförünün ise hayatını kaybettiği bildirildi.

İran'da Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Kirmanşah eyaletinde milletvekili Haşmetullah Felahetpişe'nin içinde bulunduğu araca ateş açılması sonucu yaralandığı, aracın şoförünün ise hayatını kaybettiği bildirildi.

İran Öğrenci Haber Ajansına (ISNA) konuşan Kirmanşah Eyaleti Emniyet Müdürü Behram Fazlızad, Batı İslamabad milletvekili Felahetpişe'nin bulunduğu araca beraberindeki yerel yetkililerle birlikte bölgeyi ziyaret ettiği sırada kimliği belirsiz kişiler tarafından ateş açıldığını belirtti.

Fazlizad, milletvekili Felahetpişe ve Kirmanşah'a bağlı Dalahu ilçesi kaymakamının saldırıda yaralandığını, aracın şoförünün ise yaşamını yitirdiğini söyledi.

İran Resmi Haber Ajansına (IRNA) açıklama yapan Kasr-ı Şirin milletvekili Ferhad Taciri de Felahetpişe'ye suikast girişiminde bulunan saldırganların kullandıkları aracı ateşe vererek, olay yerinden yaya olarak kaçtıklarını ifade etti.

Kirmanşah milletvekili Ahmed Seferi ise saldırganların terör örgütü PKK'nın İran kolu PJAK'a bağlı militanlar olduğunu iddia etti.

İran Kürdistan Demokrat Partisi (İ-KDP) peşmergeleri ve PJAK militanları 15 Haziran'dan itibaren İran'ın kuzeybatısındaki bölgelerde İran askerlerine saldırılar düzenlemeye başlamıştı. Çatışmalarda iki taraftan da onlarca kişi hayatını kaybetmişti.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler