YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran'da kadınlara kezzaplı saldırı
İran'da kadınlara kezzaplı saldırı
22 Ekim 2014 13:19
İran'da bazı kadınlara düzenlenen saldırılar ülke kamuoyunda gösterilerle protesto ediliyor.

İsfahan kentinde yaklaşık 300 kişilik bir grup, kezzaplı saldırıları protesto etti. İsfahan Adliye Binası önünde toplanan göstericiler, bir süredir artış gösteren kadınlara kezzaplı saldırı olaylarının üzerine kararlılıkla gidilmediği gerekcesiyle emniyet güçleri ve savcılığı eleştiren dövizler taşıdı. 

Göstericiler İran devlet televizyonunun saldırılara gereken önemi vermediğini iddia eden sloganlar attı. Kadınların özel hayatlarına yönelik baskıların kaldırılmasını talep eden göstericiler suçluların bir an önce bulunmasını talep etti.

Saldırıya uğrayan yaralıların ailelerinin basına yaptıkları açıklamalarda, saldırganların "Tesettüre riayet etmeyenlerle mücadele edeceğiz" ifadesini kullandığını öne sürülmüştü.

Ruhani ahlak polisini kısıtlamıştı

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, seçim vaatlerinden birini yerine getirerek sokaklarda başörtüsü denetimi yapan ve devletin başörtüsü standartlarına aykırı davrananları yaptırım uygulayan 'ahlak polisi'nin görev alanını kısıtlamıştı.

2013 Temmuz'unda yapılan seçim sürecinde kadınların giyimlerine daha az karışılmasını vaat eden Ruhani, geçen yılın Kasım ayında bu yetkiyi İran polisinden almıştı. Ruhani, polisin yetkisi altındaki bu görevi İçişleri Bakanlığı'na vermişti. 

İsfahan'da kimliği belirlenemeyen motosikletli kişiler tarafından yüzlerine kezzap atılan iki kadın ağır yaralanmıştı. Bir yıldır İsfahan'da meydana gelen "kezzaplı saldırı" olayında yaralanan kadın sayısının 6'ya yükseldiği belirtildi.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler