YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran'da 2. Ahmedinejat dönemi resmen başladı
İran'da 2. Ahmedinejat dönemi resmen başladı
05 Ağustos 2009 11:15
İran'da 12 Hazirandaki seçimlerde yeniden cumhurbaşkanı seçilen Mahmud Ahmedinejad, yemin ederek görevine başladı.

Ahmedinejad'ın ikinci dönem resmen göreve başlayabilmesi için Mecliste yemin töreni düzenlendi.


Yargı Erki Başkanı Ayetullah Mahmud Haşimi Şahrudi ile birlikte kürsüye gelen Ahmedinejad, yemin metnini okudu ve Anayasaya bağlı kalacağını söyledi.


Ahmedinejad, adaletin hakim olması, ülkenin gelişmesi ve halka hizmet için çalışacağını belirtti, halkın kendisine duyduğu güvene layık olacağını kaydetti.


Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, yemin töreninin ardından yaptığı konuşmada, yeni dönemde daha etkili bir dış politika izleyeceklerini söyledi.


Bazı ülkelerin, seçim sonuçlarını ve hükümeti resmen tanıyacaklarını ancak tebrik mesajı yayınlamayacaklarını ilan ettiklerini hatıralatan Ahmedinejad, kimsenin kutlamasına ihtiyaçları olmadığını ifade etti.


Batılı ülkelere seslenen Ahmedinejad, ''Kaşlarınızı çatmanız ya da gülümsemeniz İran halkı için önem arz etmiyor'' dedi.


Ahmedinejad, Batılıların sadece kendi çıkarlarına hizmet eden demokrasileri kabul ettiklerini, halkın oyuna ve tercihine saygı duymadıklarını ileri sürdü.


''Müdahaleler, işgaller ve zorba güçler karşısında duracaklarını'' belirten Ahmedinejad, ''Herkesi adalet ve barışa davet ediyoruz'' ifadesini kullandı.


Ahmedinejad, adalet, dostluk ve karşılıklı saygı esasına dayalı olarak, tüm milletlerle ve ülkelerle yapıcı işbirliğine hazır olduklarını söyledi.


KABİNE İKİ HAFTA İÇİNDE AÇIKLANACAK
         
Anayasa gereği, Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın, 10. hükümet kabinesini iki hafta içinde açıklaması gerekiyor.


Kabinenin açıklanmasının ardından, her bir kabine üyesi için Mecliste ayrı ayrı güven oylaması yapılacak.


Bu arada Meclisteki yemin törenine, Meclis Başkanı Ali Laricani, Anayasayı Koruyucular Konseyi Genel Sekreteri Ayetullah Ahmed Cenneti, Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve Nükleer Başmüzakereci Said Celili, Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Hasan Firuzabadi, Silahlı Kuvvetler Genel Komutanı Tümgeneral Ataullah Salihi, Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Muhammed Ali Caferi, Uzmanlar Meclisi ve Düzenin Yararını Teşhis Konseyi üyeleri, bakanlar ve yabancı misyon şefleri katıldı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler