YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran'a yaptırımlara karşı çıktı
İran'a yaptırımlara karşı çıktı
08 Haziran 2010 13:24
Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcülerinden Qin Gan, İran sorununun en uygun çözüm yolunun, diyalog ve görüşmeler olduğunu söyledi.

Pekin yönetimi, İran'ın nükleer problemi konusunda bu ülkeye yeni yaptırım girişimlerine karşı çıktı ve sorunun çözümünün görüşme ve diyalog olduğu görüşünü yineledi.

Pekin'de düzenlenen olağan basın toplantısında konuşan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcülerinden Qin Gang (Çingan), gazetecilerin İran'a yönelik yeni yaptırım girişim sorularını cevapladı. Qin, Pekin'in öteden beri İran'ın nükleer sorununda diyalog ve görüşme yolunu desteklediğini yineleyerek, ''Bize göre İran sorununun en uygun çözüm yolu, diyalog ve görüşmelerdir. '' dedi. Dışişleri Sözcüsü, İran'ı da Uluslar arası Atam enerjisi Kurumu ile işbirliği yaparak çözüme katkıda bulunması çağrısında bulundu.

Konseyin dönem başkanı Meksika'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Claude Heller , Konseyde bu hafta içinde İran'a yeni yaptırımlar getirilmesini isteyen karar tasarısını oylamaya sunulması konusunda değişiklik olmadığını, oylamayı bu hafta içinde beklediklerini ifade etti.
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley de dünkü açıklamasında İran'a yaptırım ile ilgili karar tasarısını hafta içinde Güvenlik Konseyi'ne resmen sunacaklarını açıkladı.
 

İran'a yaptırımlarla ilgili söz konusu karar tasarısı üzerinde BM Güvenlik Konseyi'nde dün ön görüşmeler yapılmıştı. Batılı ülkeler, tasarının BM Güvenlik Konseyi'nde yarın oylanmasını istiyor. Ancak Türkiye ve Brezilya'nın isteğiyle BM Güvenlik Konseyi bugün tekrar toplanarak, İran'ın nükleer programıyla ilgili danışma toplantıları yapacak.
 İran'la ilgili karar tasarısının, 15 üyeli Konsey'den geçmesi için Güvenlik Konseyinin daimi üyeleri Çin, ABD, Rusya, Fransa ve İngiltere tarafından veto edilmemesi ve en az dokuz üyenin ''evet'' oyunu alması gerekiyor.
 BM Güvenlik Konseyi'nde, Aralık 2006'dan bu yana İran'a yaptırımı içeren üç karar kabul edilmişti. ABD ile Batılı ülkeler, İran'ı nükleer silahlar edinmekle suçlarken, Tahran yönetimi, nükleer programın barışçı amaçlı olduğunu savunuyor.  

AHMEDİNECAD ÇİN'E GELİYOR

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın 11 Haziran'da Çin'e geleceği bildirildi. Gazetecilerin söz konusu ziyaretle ilgili sorularını yanıtlayan Qin Gang, Ahmedinecad'ın Şanghay Expo'daki İran pavyonu etkinliklerine katılmak üzere Çin'e geleceğini söyledi. Gazetecilerin, İran Cumhurbaşkanı'nın Çinli liderlerle görüşüp görüşmeyeceği sorularına ise Qin, '' Ahmedinecad Expo'daki İran pavyonu kutlamalarına katılacak'' diye karşılık verdi.
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler