YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran'a şok! Kasım Süleymani Suriye'de ağır yaralandı
İran'da yapılan resmi açıklamaya göre, İran Devrim Muhafızları’nın Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani Halep'te gerçekleşen çatışmalarda ağır yaralandı. İddiaya göre Süleymani yaralı olarak muhaliflerin elinde!
İran'a şok! Kasım Süleymani Suriye'de ağır yaralandı
25 Kasım 2015 / 15:26 Güncelleme: 25 Kasım 2015 / 15:38

İran Devlet Ajansı AsrarIran tarafından geçilen bir habere göre; Kasım Süleymani ile beraberindeki iki koruması 12 gün önce Halep'teki çatışmalarda Suriye muhaliflerinin ateşlediği bir TOW anti-tank roketi ile vurularak “ağır yaralandı”.

İran'ın üst düzey askeri yetkililerinden biri olarak kabul edilen Süleymani'nin ilk tedavisinin Suriye'de gerçekleştirildikten sonra Tahran'a gönderildiği ve burada yatırıldığı bir askeri hastanede tedavinin devam ettiği öğrenildi.

KASIM SÜLEYMANİ MUHALİFLERİN ELİNDE Mİ?

Bölgeden gelen bir iddiaya göre Kasım Süleymani yaralı olarak muhaliflerin elinde tutuluyor.

Aktivistler yaklaşık iki hafta önce ajanslara verdikleri bilgilerde muhalif savaşçıların Halep bölgesinin kuzey cephesinde bazı İranlı yetkililere yönelik saldırı gerçekleştirdiklerini, bu saldırılarda bazı askeri yetkililerin öldürüldüğünü ve yaralandığını ileri sürmüşlerdi.

Süleymani'nin yaralanması Tahran Stratejik Araştırmalar ve Uluslararası İlişkiler Merkezi Başkanı Amir Musavi tarafından yapılan bir basın açıklamasında doğrulandı.

Musavi, Süleymani'nin Tahran'a tedavi amacıyla nakledilmesinin ardından, yüksek rütbeli bir İranlı Askeri yetkilinin İran'ın Suriye'deki güçlerinin başına geçtiğini de sözlerine ekledi.

ÖLDÜRÜLDÜĞÜ DE İDDİA EDİLİYOR

İran Devlet ajansı FNA'ya göre ise İsrailli bir yetkili, İranlı tümgeneralin Suriye'nin kuzeyinde bulunan Halep'te gerçekleşen çatışmalarda öldürüldüğünü iddia etti.

FNA'nın haberine göre, İran Devrim Muhafızları Merkezi'nde üst düzey göreve sahip bir yetkili Kudüs komutanı tümgeneral Kasım Süleymani'nin öldürüldüğüne yönelik iddiaları şiddetle reddederek, “General Süleymani'nin yaşadığını ve güven içinde olduğunu” vurguladı.

58 yaşındaki General Kasım Süleymani, IŞİD'in Irak'a saldırılarının ardından bir müddet Irak'taki çatışmalarda bulunmuş ve Irak Ordusu ile milis güçlerin Saddam Hüseyin'in doğum yeri olan Tikrit'e yönelik operasyonunu bizzat yönetmişti.

Süleymani aylardır Suriye'de, Suriye Devlet başkanı Beşar Esad'a sadık güçlerin muhaliflere yönelik askeri operasyonlarını yönetiyordu.

Suriyeli muhalif bir aktivist,  “İran Devrim Muhafızları Komutasının, Süleymani'nin sağlık durumunun ifşa edilmesinin Suriye'deki İran birliklerinin moralini olumsuz olarak etkileyeceğinden endişe ettiklerinden bu konu ile ilgili haberleri gizlemeye çalıştığını” belirtti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler