YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran'a gözdağı mı?
İran'ın Hürmüz Boğazı'nı kapatma tehdidinde bulunmasının ardından, ABD ile Körfez'deki dört Arap ülkesi Hürmüz Boğazı'nda geniş çaplı tatbikata başladı.
İran'a gözdağı mı?
12 Nisan 2012 / 15:52 Güncelleme: 12 Nisan 2012 / 16:00

ABD ordusu ile Körfez'deki dört Arap ülkesinin, Hürmüz Boğazı'nda geniş çaplı tatbikata başladıkları bildirildi.

El-Arabiya'nın internet sitesinde yer alan haberde, ABD ile Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt ve Bahreyn hava kuvvetlerinin katıldığı tatbikatın 8 Nisan'da başladığı ve 14 Nisan'a kadar devam edeceği belirtildi.

ABD jetlerinin, Körfez'de konuşlanan ABD uçak gemileri USS Enterprise ile USS Abraham Lincoln'dan havalandığı belirtildi. Haberde, dünya petrol sevkiyatı için hayati önem taşıyan Hürmüz Boğazı'nda düzenlenen tatbikatın, geçişin kapanması durumunda atılacak adımlara yönelik hazırlık amacı taşıdığı, bu çerçevede ABD ile müttefik ülkeler arasındaki askeri işbirliğinin geliştirilmesinin hedeflendiği kaydedildi.

İran, ABD ve Avrupa'nın petrol ihracatını hedef alan yaptırımlarına misilleme olarak dünya petrolünün beşte birinin geçtiği Hürmüz Boğazı'nı kapatma tehdidinde bulunmuştu. ABD'ye ait nükleer savaş gemisi USS Enterprise, geçen günlerde Körfez bölgesinde konuşlanmıştı. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler