YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran ve PKK'nın ortak oyunu!
İran ve PKK'nın ortak oyunu!
05 Eylül 2012 08:32
İran istihbarat örgütüne yönelik operasyonda ele geçirilen görüntüler, Türkiye'de yürütülen ajanlık faaliyetlerini gözler önüne serdi.

İnternet sitelerine düşen görüntülerin birinde 2 kadın PKK'lının İran ajanına PKK hakkında bilgi verdiği görülüyor. PKK'lı terörist, "Örgütün şimdiki vaziyeti nasıldır?" sorusu üzerine, "Siyasî anlamda güçlü değiller, askerî anlamda da sadece Türkiye'ye karşı savaşa girecek güçleri var. Mesela iki devlet ya da üç devlet birden saldırırsa PKK'nın savaşacak gücü yok." diyor. Bir başka görüntüde casusluktan tutuklanan Timur A.'nın, bir oda içinde üç İran ajanına Ağrı, Kars, Iğdır bölgesindeki askerî birlikler, emniyet ve MİT hakkında kritik bilgiler verdiği görülüyor.

Türkiye'de ajanlık faaliyeti yapan İran istihbarat örgütünün elemanları, Emniyet tarafından tespit edilerek takibe alınmış, geçtiğimiz hafta Ağrı, Van ve Iğdır'daki eşzamanlı operasyonlarda ise 9 tanesi yakalanmıştı. Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü casusluk soruşturması kapsamında bazı görüntüler de ele geçirildi. Söz konusu görüntüler dün internete düştü. Kayıtlardan birinde 2 kadın PKK'lının İran ajanına terör örgütü hakkında bilgi verdiği görülüyor. İran ajanı, PKK'lı kadına "Türkiye toprağında hiç çatışmaya girdiniz mi?" şeklinde sorular yöneltiyor. Eskiden gittiğini ifade eden terörist, PKK'nın siyasî ve askerî olarak zayıfladığını belirterek, "Eğer bir örgüt kendi önderini kurtaramıyorsa demek ki toplumu da kurtaramaz, halkı da kurtaramaz. Onun için bu şekilde devam ederse ya da Öcalan'a bir şey olursa; PKK dağılır." PKK'lı kadın, İran ajanının, "Ben şimdiki vaziyetin ne olduğunu öğrenmek istiyorum. Şimdi vaziyet nasıldır?" sorusuna da şu cevabı veriyor: "Şimdiki vaziyet söylediğim gibi hem siyasi anlamda güçlü değiller, askerî anlamda da sadece Türkiye'ye karşı savaşa girecek güçleri var. Mesela iki devlet ya da üç devlet birden saldırırsa PKK'nın savaşacak gücü yok. Kürt konusunda bir zorlanma yaşıyor yani Kürtlere, Türkiye Kürtlerine özelde. Öyle özgürlüğü getirecek bir şeyler yaratacak güçte değil."

İranlı ajanlara ilişkin ortaya çıkan bir diğer kayıtta ise casusluktan tutuklanan Timur A.'nın İran istihbarat birimlerine bilgi aktarırken çekilen görüntüleri yer alıyor. Görüntülerde Timur A'nın, bir oda içinde üç İran ajanına Ağrı, Kars, Iğdır bölgesindeki askerî birlikler, emniyet ve MİT hakkında kritik bilgiler verdiği görülüyor. Özellikle askerî birliklerin görüntülendiği fotoğraflar ve rütbeliler hakkında detaylı bilgiler aktaran Timur A., kendisinden talep edilen diğer bilgiler için de "Olur" diyerek toplayacağını dile getiriyor. Timur A., "Türkiye, benim bu bilgileri size verdiğimi öğrenirse beni idam eder." derken, İranlı istihbaratçılar ise, "Biz namert miyiz? Biz İslam cumhuriyetiyiz." diye Timur A.'ya güvence veriyor. Görüntülerde masa başında oturan ajanın Yakup A. olduğu da ortaya çıktı. İranlı ajanların, bilgi aktaran korucudan Türk Silahlı Kuvvetleri'nin eğitim kitaplarını temin etmesini isterken, Timur A. bunun için iki ay süre istiyor. Ajanlar ayrıca Timur A.'ya Özel Kuvvetler'e sızmasını ve kritik bilgiler toplamasını söylerken, Timur A., bunun çok zor olacağı cevabını veriyor. Görüntülerde İranlı ajan, önündeki resimlerden birini göstererek "Burası neredir?" diye de soruyor. Timur A., "Bu, Kars 14. Mekanize Tugayıdır" karşılığını veriyor. (Zaman)
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler