YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran Türkiye el ele...
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk-İran İş Forumu'nda yaptığı açıklamada ortak paraya geçiş sinyali verdi.
İran Türkiye el ele...
28 Ekim 2009 / 07:35 Güncelleme: 28 Ekim 2009 / 10:08

Türkiye, Rusya’nın ardından İran ve Çin ile ticarette de yerel para birimi kullanmayı amaçlıyor. Böylece toplam dış ticaretin yüzde 20’si dolar ve euro dışına çıkmış olacak. Erdoğan, İran’da, “Yasayı çıkardık, hazırız” dedi

Bir süre önce dış ticarette yerel para birimlerini kullanabilmek için yasal değişiklik yapan ve uygulamayı Rusya’yla başlatan Türkiye, İran ve Çin’le de bu yönde temaslar başlattı. Söz konusu üç ülkeyle yapılan alışverişin yerel para birimine dönmesiyle Türkiye’nin toplam dış ticaretinin yüzde 20’ye yakını dolar ve euro dışına çıkmış olacak.
Bir dizi temasta bulunmak üzere İran’a giden Başbakan Tayyip Erdoğan, İran Ticaret Sanayi ve Madencilik Odası’nda düzenlenen Türk-İran İş Forumu’nda işadamlarına hitap ederken İran ile ticarette yerel paraya geçmek için hem İran’ın, hem de Türkiye’nin yasal zemini hazırladıklarını, böylece hiçbir engel kalmadığını söyledi. Erdoğan şöyle konuştu:
“Biz bunun yasasını düzenledik ve çıkardık. İran’da da hallolduğuna göre ne duruyoruz? O zaman adımı bununla birlikte atalım. Türk Lirası, Ruble bitti, Riyal bitti. Bununla beraber bu işi yapalım. Rusya Federasyonu’yla da aynı çalışmalarımız var. Çünkü bu kur farklarından kaybettiğimizi neyle ödeyeceğiz, ne lüzumu var, niye tedbirini alıp... Madem ticaret yapıyoruz, madem menfaat meselesi bu, o zaman biz bu menfaatimizi başkalarına niye kaptırılım.”

Çin’le de görüşülüyor

Buna göre, iki ülke arasındaki ticaret Türk Lirası ya da İran Riyali ile yapılabilecek. Yerel para birimiyle ticaret yapıldığında, özellikle kriz dönemlerinde ortaya çıkan döviz sıkışıklığının olumsuz etkileri ortadan kaldırılmış oluyor. İthalatçı ve ihracatçı, dövizdeki iniş-çıkışlardan etkilenmiyor.

Şubatta Çin’e yerel parayla ticaret yapma teklifini götüren Türkiye, buna ilişkin müzakereleri yürütüyor.

Milliyet
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler