YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran sınırında gümrük kuyruğu
İran sınırında gümrük kuyruğu
05 Ağustos 2012 16:22
İran, Gürbulak Sınır Kapısı'nda geçici vize uygulamasına başladı
İran'da bu ay yapılacak Bağlantısızlar Hareketi Liderler Zirvesi için alınan tedbirler kapsamında geçici olarak başlatılan vize uygulaması nedeniyle Doğubayazıt ilçesindeki Gürbulak Sınır Kapısı'nda yaklaşık 15 kilometrelik tır kuyruğu oluştu.

Ağrı Vali Yardımcısı ve Gürbulak Gümrük Mülki İdare Amiri Ercan Ateş, yaptığı açıklamada, Türkiye ile İran arasında geçici vize uygulamasına bugün başlandığını, uygulamanın 31 Ağustos'ta sona ereceğini söyledi.

Ateş, ''27 gün süreyle İran tarafından askıya alınması nedeniyle pasaport talebinde bulunan tüm vatandaşlarımız yine pasaportla anılan ülkeye gitmek üzere hudut kapılarımıza gelecek. Vatandaşlarımızın mutlaka bilgi sahibi olmaları ve vize talebinde bulunmak suretiyle vize aldıktan sonra sınır kapılarından çıkış yapmaları önem arz etmektedir'' diye konuştu.

Durumdan haberi olmayan tır şoförlerinin sınır kapısında yaklaşık 15 kilometrelik kuyruk oluşturduğunu belirten Ateş, ''Geçici süreyle başkonsoloslukla görüşmelerimiz devam ediyor. Geçici bir önlem olarak karşılıklı görüşmelerle bunu çözüme kavuşturmaya çalışıyoruz ama yeni gelecek olan araç sahiplerinin ve İran'a çıkış yapacak vatandaşlarımızın mutlaka vize alarak sınır kapısından çıkış yapmaları gerekmektedir'' dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler