YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran-Pakistan sınırındaki çatışmalar devam ediyor
İran-Pakistan sınırındaki çatışmalar devam ediyor
11 Nisan 2015 16:17
İran Kara Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Ahmet Rıza Purdestan, “İran sınırları çevresindeki tüm terörist ve tekfirci gruplar çok yakında etkisiz hale getirilecek” dedi.

Purdestan, Zencan kentinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Pakistan sınırında son günlerde düzenlenen saldırılarla ilgili, “Halkımıza çok yakın zamanda özellikle doğu sınırları başta olmak üzere İran sınırları çevresinde faaliyet gösteren terörist ve tekfirci grupların tümünün etkisiz hale getirileceği sözünü veriyorum” ifadesini kullandı.

Ordu, Devrim Muhafızları ve emniyet birimlerinin "düşmanların bölgedeki hareketlerini" dikkatle takip ettiğini belirten Purdestan, “Düşmanların oluşturabileceği en ufak tehditler dahi dikkatle gözetleniyor. Silahlı kuvvetler kara, hava ve denizden gelebilecek her türlü tehdide karşı gerekli hazırlığa sahip” diye konuştu.

İran’ın Pakistan sınırında yer alan Sistan ve Belucistan eyaletinde görev yapan 8 İran sınır muhafızı, 8 Nisan'da Pakistan sınırından açılan ateş sonucu hayatını kaybetmişti. Dün de 2 Devrim Muhafızı, aynı bölgede öldürülmüştü. Saldırıları, bölgede daha önce de benzer eylemler yapan "Ceyşu'l Adl" (Adalet Ordusu) isimli örgüt üstlenmişti. Pakistan sınırındaki Sistan-Belucistan bölgesinde İran güvenlik güçleriyle çatışan örgüt, daha önce de sınır muhafızlarını kaçırma girişimlerinde bulunmuştu. Örgütün, yabancı istihbarat servislerince desteklendiğini savunan İran, Pakistan yönetimini de sınır güvenliğini sağlayamamakla suçluyor.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler