YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran nükleer başlık deneyi yapıyor!
İran nükleer başlık deneyi yapıyor!
05 Mart 2013 08:11
Uluslararası Atom Enerji Kurumu Yönetim Kurulu Toplantısı'nda konuşan UAEK Başkanı Yukiya Amano, İran'ın nükleer başlık deneyi yaptığını söyledi.

Avusturya'nın başkenti Viyana'da Uluslararası Atom Enerji Kurumu Yönetim Kurulu Toplantısı'nda basına açıklamalarda bulunan UAEK Başkanı Yukiya Amano, “Parçin nükleer tesisinde nükleer başlık deneyi yapıldığına dair bilgiye sahibiz” dedi.

İran'ın nükleer programına ilişkin olarak UAEK ile işbirliği yapması gerektiğini belirten Amano, İran yönetiminin UAEK müfettişlerinin tesiste denetim yapmalarına izin vermemesinin şüphe çekici olduğunu ifade etti. Amano, İran'ın nükleer programının askeri boyutuna ilişkin iddiaları açıklığa kavuşturmak amacıyla üzerinde anlaşmaya varılan biçimlendirilmiş yaklaşım belgesinin, İran ile UAEK arasında 9 görüşme yapılmasına rağmen hala imzalanamadığını kaydetti.

Düzenlenen basın toplantısında Kuzey Kore yönetiminin gerçekleştirdiği nükleer deneylerden duyduğu endişeyi de dile getiren Yukiya Amano, Kuzey Kore yönetiminin 10 Ocak 2003’te tek taraflı olarak çıktığı Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşmasına (NPT) geri dönmesini ve nükleer tesislerini UAEK denetimine açmasını beklediklerini söyledi.

Suriye'nin nükleer programına ilişkin soruları da yanıtlayan Amano, Suriyeli muhalif güçlerin Deyruz Zor kentindeki nükleer tesislerde araştırma yapması için UAEK’yı davet ettiğine yönelik söylentilerin bulunduğunun farkında olduklarını ancak muhaliflerin bu konuda UAEK ile herhangi bir iletişime geçmediğini belirtti.

Amano, Suriye'deki diğer nükleer tesislerde de denetim yapmak üzere Suriye hükümetine başvuruda bulunduklarını söyleyerek, hükümetin bu konuda işbirliği yapmasını talep ettiklerini ifade etti.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler