YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran milli internet için adım attı
İran milli internet için adım attı
16 Kasım 2014 13:50
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, milli internet çalışmalarının hızlandırılmasını istedi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Siber Yüksek Konseyi toplantısında, oluşturulacak milli internetin ülkenin ihtiyacı olduğunu belirtti.

"Eksiklikler giderilerek, bu şebeke bir an önce halkın hizmetine sunulmalıdır" ifadelerini kullanan Ruhani, milli internet ağı için şimdiye kadar yapılan çalışmaların önemine değinerek oluşturulacak şebekenin kolay erişim sağlamasının yanı sıra kullanıcıların beklentilerini, ilmi ve kültürel ihtiyaçlarını karşılayan içeriklere sahip olması gerektiğini belirtti.

Ruhani, İletişim ve Teknoloji Bakanlığından, sürdürülen çalışmaların her aşamasında konseyin bilgilendirilmesini istedi.

İletişim ve Teknoloji Bakanlığı tarafından toplantıda kendisine sunulan "akıllı filtreleme" çalışmalarını da övgüyle karşılayan Ruhani, filtrelemenin, zararlı içeriklerden korunmak için gerekli olduğunu belirterek, çalışmaların tamamlanmasını istedi.

Oluşturulacak şebeke kapsamında, milli elektronik posta ağı, arama motoru ve sosyal paylaşım sitelerinin de geliştirilmesinin hedeflendiği bildirildi.

Batı'ya bağımlılığın azaltılması hedefleniyor

İran'daki muhalifler, bu adımı daha sonraki süreçlerde internetin tamamen kapatılacağı şeklinde değerlendirse de Ruhani daha önce böyle bir planlarının bulunmadığını, milli internet şebekesini kurarak internet alanında Batı'ya bağımlılığı azaltmayı hedeflediğini vurgulamıştı.

Ruhani, eylülde devlet televizyonundan da yayınlanan bir konuşmada, internetin yeni bilgilere ve teknolojilere ulaşmak isteyen öğrenciler ve uzmanlar için önemli olduğunu söyleyerek, bazı din adamlarından internet konusunda hoşgörülü olmalarını istemişti.

 

AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler