YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran lideri Amerika'ya uçtu
İran lideri Amerika'ya uçtu
02 Mayıs 2010 13:11
Ahmedinejad, New York'ta yapılacak Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması'nın (NPT) gözden geçirilmesi konferansına katılmak üzere Amerika'ya gitti.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, dünya güvenliği için en büyük tehdidin nükleer silahlar olduğunu söyledi.

Ahmedinejad, New York'ta yapılacak Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması'nın (NPT) gözden geçirilmesi konferansına katılmak üzere ABD'ye hareketinden önce yaptığı açıklamada, nükleer silahların 60 yıldIr tüm insanlığı tehdit ettiğini bildirdi.

''Dünya güvenliği için en büyük tehdit nükleer silahlardır'' diyen Ahmedinejad, uluslararası ilgili kuruluşların nükleer silahların üretimini, yayılmasını ve geliştirilmesini önleyemediğini ifade etti. Ahmedinejad, ''Atom bombası sahibi ülkeler bu silahları imha etmeliydi ki, tehdit ortadan kalksın, ancak bu henüz gerçekleşmiş değil'' diye konuştu.

''Nükleer silahların zorbalık ve yayılmacılığa dönüştüğünü'' kaydeden Ahmedinejad, bu silahlara sahip ülkelerin bağımsız diğer ülkeleri barışçıl amaçlı nükleer enerji elde etme hakkından mahrum etmeye çalıştığını söyledi.

Ahmedinejad, nükleer silahların yok edilmesine yönelik ülkesinin görüş ve önerilerini NPT konferansında dile getireceklerini belirtti.
AA

iranın işi zor.
 // ibrahim çelikoğlu
Milyarlarca dolar vermiş nükleer enerji ile çalışacak santraller kurmuş.Santralı kurup parasını alanlar yakıt vermiyor.Yapılan o kadar masraf yabana.İran ne yapsın?Haklı olmasına haklı amma;Emperyalistler eline fırsat doğmuş,zaten Irak gibi işgal listesinde olan İran'ın zamanı gelmiş çatmış.Ne yaparlarsa yapsınlar,
bir sefer siyah denmiş,olmaz beyaz......
02 Mayıs 2010 21:56
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler