YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran Irak'a asker gönderecek mi?
İran Irak'a asker gönderecek mi?
19 Haziran 2014 12:31
İran Genelkurmay Başkanı Hasan Firuzabadi, Ruhani'nin açıklamasının tersine Irak'a asker göndermeyeceklerini açıkladı.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin Irak'ta ilerleyen IŞİD terörüne karşı Şiilerin kutsal bölgelerini korumak için herşeyi yapacaklarını açıklamasının ardından İran Genelkurmay Başkanından çok farklı bir açıklama geldi. Tümgeneral Hasan Firuzabadi, Irak'a asker göndermeyeceklerini söyledi.

Resmi haber ajansı IRNA'da yayımlanan haberde,İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Hasan Firuzabadi günlerdir dünya basınında yer alan İran'ın Irak'a asker göndereceği ve Irak'ta ABD ile işbirliği yapacağı yönündeki iddialara, "Irak'ta İran askerlerinin varlığına gerek yok. Irak halkı kendi sorunlarını çözebilir. İran hiçbir zaman Irak'a herhangi bir askeri güç göndermeyecek" sözleriyle açıklık getirdi.

Firuzabadi, ülkesinin Irak'ta saldırılar düzenleyen Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı ABD ile işbirliği yapacağı yönündeki iddialarla ilgili, "İran ve ABD arasında asla işbirliği olmayacak. Bu temelde mantıksız" dedi.

Irak'taki son olayların üzüntü verici olduğunu belirten Firuzabadi, "IŞİD, tohumları eski ABD Bakanı Hillary Clinton tarafından bölgeye ekilen bir terör örgütü" ifadesini kullandı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler