YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran-Irak savaşı mı çıkıyor?
İran askerlerinin Irak topraklarına girdiği iddiası iki ülke arasında tansiyonu yükseltti.
İran-Irak savaşı mı çıkıyor?
18 Aralık 2009 / 18:04 Güncelleme: 18 Aralık 2009 / 18:33

İranlı askerlerin Irak topraklarındaki bir  petrol sahasına girdiği yolundaki haberleri yalanlayan Irak İçişleri Bakan Yardımcısı, açıklamalarını değiştirerek, İranlı askerlerin topraklarına girdiğini doğruladı.

Bakan Yardımcısı Ahmed Ali El Hafaci, İranlı askerlerin bugünkü girişlerinin, bu hafta içindeki bir dizi benzer olayın sonuncusu olduğunu da belirtti.

El Hafaci, 11 İranlı askerin, bugün öğleden sonra Irak-İran sınırından sızarak, ülkenin güneyindeki tartışmalı petrol kuyusunun denetimini ele geçirdiğini söyledi.

Bakan Yardımcısı, İran bayrağı çeken askerlerin hala bölgede olduğunu kaydetti.

Irak hükümetinin askeri bir yanıt vermediğini, ancak buna karşılık bir diplomatik cevap arayışında olacağını vurgulayan El Hafaci, "Liderimizden talimat bekliyoruz" dedi.

Bir Iraklı güvenlik kaynağı, İranlı askerlerin, Irak topraklarında Fakka  petrol sahasına girerek, birkaç saat sonra buradan çekildiğini belirtmiş, Arapça yayın yapan televizyonlar da petrol sahasına giren İranlı askerlerin İran bayrağı çektiğini duyurmuştu.

Daha sonra Reuters'a açıklama yapan bakan yardımcısı, İranlı askerlerin Irak topraklarına girerek, kısa bir süre kaldığı yolundaki haberleri yalanlamıştı.

Bu arada, İran askerlerinin Irak topraklarına girdiği iddiası petrol fiyatlarını da artırdı.

ABD ham petrolünün varil fiyatı Ocak ayı teslimi 1,68 dolar artarak, 74,33 dolara çıktı. ABD ham petrolü varil fiyatı dün 72,65 dolardan işlem görmüştü.

Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı da 79 sent yükselerek, 74,16 dolar oldu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler