YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'İran ile savaşta değiliz'
'İran ile savaşta değiliz'
12 Nisan 2015 19:15
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal, "İran ile savaşta değiliz. Bizden yardım talep eden bir devletin yanında savaşıyoruz" dedi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Suud el-Faysal başkent Riyad'da, ülkesinde temaslarda bulunan Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ile düzenledikleri basın toplantısında, "İran ile savaşta değiliz. Bizden yardım talep eden bir devletin yanında savaşıyoruz. Söz konusu devletin meşru bir cumhurbaşkanı var ve bizden meşruiyeti korumak, Husilerin bütün Yemen'i işgal etmek için başlattığı savaşı durdurmak konusunda müdahale etmemizi istedi" dedi.

İran'ı Husilere destek vermeyi ve silah yardımını durdurmaya çağıran Faysal, Yemen'deki "Kararlılık Fırtınası" operasyonunun Körfez ve Arap ülkelerine danışılarak alınan bir karar olduğunu bildirdi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin, koalisyona katılan ülkelere Yemen'deki operasyonu durdurma çağrısıyla ilgili soruya Faysal, "Yemen'de savaş bir seneden daha fazla süredir onun himayesinde devam ederken İran nasıl olur da bizi savaşı durdurmaya çağırır" yanıtını verdi.

Devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih ve sonrasında yönetime gelen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi döneminde de devlet ile Husiler arasında çatışmaların sürdüğünü hatırlatan Faysal, "İran'ın savaşı durdurma çağrıları o zaman neredeydi" diye sordu.

"İran Yemen'den sorumlu değil"

Yemen'e kendileri adına değil meşru yönetime destek olmak için geldiklerini ifade eden Faysal, "İran, Yemen'den sorumlu değil. Yemen gelişme aşamasındayken seslerini duymuyorduk. Sorunlar baş gösterdiğinde seslerini duyar olduk. İran, krizin süresini uzatmaktan başka bir şey yapmıyor" ifadesini kullandı.

Mevkidaşı Fabius ile bölgesel, uluslararası konuların yanı sıra terörle mücadele, Fransa'nın ve dünyanın Suudi Arabistan öncülüğünde Yemen'de başlatılan operasyona verdiği desteğin ve İran'ın nükleer programını ele aldıklarını söyleyen Faysal şunları kaydetti:

"Nükleer programın askeri programa dönüşmemesi için bağlayıcı ve açık şartlar üzerine nihai anlaşmaya varılmasının önemi konusunda hemfikiriz. Bu anlaşmanın Ortadoğu ile Körfez'in kitle imha silahlarından temizlenmesini garantileyerek, bölgede ve dünyada güvenlik ve istikrarın artmasına katkı sağlayacağını umuyoruz."

Suriye konusuna da değinen Faysal, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed ve yandaşlarına hala her çeşit silahın gönderildiğini düşündüklerini ve bunun barışçıl çözüm çağrılarını sekteye uğratabileceğini belirterek, barışçıl çözümü desteklemeye devam edeceklerini ifade etti.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius da Yemen'in istikrara kavuşması ve meşruiyete saygı gösteren bir çözüm bulunmasını ümit ettiğini söyledi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler