YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran ile ABD arasında gerginlik yaşanıyor
İran ile ABD arasında gerginlik yaşanıyor
26 Ağustos 2016 01:40
ABD'ye ait bir savaş gemisinin İran Devrim Muhafızları'na ait bir geminin, İran Körfezi'nde yaklaşması üzerine, üç kez uyarı ateşi açtığı bildirildi.

ABD Savunma Bakanlığı'ndan bir yetkili, İran'a ait geminin Amerikan Donanması'na ait "USS Squall "adlı gemiye, 100 metre kadar yaklaşarak, "Tacizde bulunduğunu" belirtti.

Amerikalı yetkili, çarşamba günü meydana gelen olayda, Amerikan gemisinden üç kez uyarı ateşi açıldığı bilgisini paylaştı.

Uluslararası sulardaki olayda, ABD'ye ait bir başka devriye gemisi ile Kuveyt'in bir gemisinin daha taciz edildiğini savunan Amerikalı yetkili, İran gemisiyle telsiz irtibatı kurulduğunu ve ikaz fişeği atıldığını, buna rağmen bölgeden ayrılmaması üzerine de denize üç kez uyarı ateşi yapıldığını kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Elizabeth Trudeau, İran'ın son olaydaki niyetini bilmediklerini, bu tür durumların gereksiz yere gerilimi artırdırdığını ifade etti.

Hürmüz Boğazı'nda salı günü meydana gelen benzer bir olayda da İran Devrim Muhafızları'nın dört gemisinin "USS Nitze" adlı Amerikan gemisine hızla yaklaşarak, önleme yaptığı, İran gemilerinin Amerikan destroyerine 300 metre yaklaştıktan sonra 10 kez ikaz fişeği ateşlendiği, bunun üzerine İran gemilerinin döndüğü açıklanmıştı.

Son bir yılda İran ile Amerikan gemileri birkaç kez daha karşı karşıya gelmişti. Bunlardan birinde 10 Amerikalı denizci İran sularına girince kısa süre gözaltına alınmıştı.


AA

ha abd ha iran ayni
 // 1453
yiyin lan birbirinizi...
26 Ağustos 2016 06:45
Kamuflaj
 // Rasim DUMAN
ABD_İRAN muhâbbeti son zamanlarda "dikkat çekecek derecede" koyulaşmıştı. İslâm Dünyası'ında, İRAN hakkında oluşan "istifhâmları" izâle etmek için, zaman zaman aralarında bu tip "gerginlikler" ( !!! ) çıkarırlar. Aynı şey İRAN-İSRAİL arasında da cereyân eder. Birbirlerine hep avur-zavur ederler, "eyvâh, şimdi kapışır bunlar" dersiniz, ama, bir de bakarsınız ki bu hengâmede cüzdan gitmiş. Tırnakçı bunlar, tırnakçı...!...
26 Ağustos 2016 Cuma 06:11
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler