YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran geri adım atmayacak
İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'tan ABD'ye atom bombası eleştirisi. Ahmedinejad, 'Atom bombası yapanlar, stoklayanlar ve kullananlar, İran'ın nükleer enerji faaliyetlerine karışma hakkına sahip değil.' dedi.
İran geri adım atmayacak
02 Mart 2011 / 17:40 Güncelleme: 02 Mart 2011 / 17:45

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, atom bombası üreten, bulunduran ve kullananların, İran'ın nükleer enerji elde etme hakkına karışamayacağını söyledi.

Ahmedinejad, yurt gezileri kapsamında gittiği Loristan eyaletinde halka hitaben yaptığı konuşmada, nükleer enerji faaliyetleri ve bu konuda ülkesine yönelik baskılara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Nükleer enerji elde etmenin bir hak olduğunu belirten Ahmedinejad, bu konuda İran'a karşı tavır alan nükleer güçlerin önce kendilerine bakmaları gerektiğini söyledi ve ''Atom bombası yapanlar, stoklayanlar ve kullananlar, İran'ın nükleer enerji faaliyetlerine karışma hakkına sahip değil'' dedi.

ABD'nin, uluslararası yasalara aykırı olarak Avrupa'daki en az dört ülkede kurduğu askeri üste atom bombası depoladığını belirten Ahmedinejad, ''Bugün Avrupa halkının sağlığı ve güvenliği tehlikededir'' diye konuştu.

ABD ve müttefiklerine seslenen Ahmedinejad, şunları kaydetti: ''Biliniz ki, İran halkı ayağa kalkmış ve haksız isteklerinize direnecek. Emin olunuz ki, bu halka bir milimetre dahi geri adım attırma hevesiniz kursağınızda kalacak.''

Ahmedinejad, konuşmasında ''sömürgecilik ve yağmacılık siyasetinde ısrarcı olan ülkelerin bu arzularını mezara götürecekleri ve bölge halklarından sağlam bir tokat yiyecekleri'' ifadesini kullandı. AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler