YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran: Esed'in düşmesine izin vermeyeceğiz
İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in düşmesine izin vermeyeceklerini söyledi.
İran: Esed'in düşmesine izin vermeyeceğiz
10 Ekim 2014 / 07:00 Güncelleme: 10 Ekim 2014 / 07:51

Abdullahiyan, Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi'nde düzenlenen, "Irak ve IŞİD'e Karşı Uluslararası İttifak" konulu etkinlikte yaptığı konuşmada, Esed'in devrilmesine İran'ın izin vermeyeceğini belirterek, şunları ifade etti:

"ABD, IŞİD'e saldırmadan önce İran'a, Beşşar Esed hükümetinin merkezlerine saldırı planları olmadığına ilişkin bilgi verdi. Benzer bilgiyi Şam hükümetine de verdi ancak buna rağmen bu konuda onlara güvenmiyoruz. Bu yüzden gelişmeleri yakından takip ediyoruz. ABD veya başka bir ülke tarafından Suriye'nin milli egemenliğine karşı yapılacak uçuşa yasak bölge ya da askeri birliklerin Suriye topraklarına girmesi gibi her türlü hatalı girişim kötü sonuçlar doğuracaktır. Bu konuda Türkiye'yi uyardık."

Abdullahiyan, Kobani'deki durum hakkında İran'ın, Suriye rejimine yaptığı yardımlar çerçevesinde Kobani Kürtlerine yardım için gerekli girişimlerde bulunduğunu söyledi.
Yardımların içeriğine ilişkin bilgi vermeyen Abdullahiyan, "Kobani'deki krizi sona erdirmek için bölge ülkeleriyle görüşmelerimiz devam ediyor. Dostumuz Türkiye ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Türkiye'nin, Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönmelerinde önemli rol oynayabileceğini düşünüyoruz" dedi.

Neden mezhep ayrımı yaptınız, yapmaya devam ediyor sunuz?
 // Muhafız
Ey İran Dışişleri Bakan Yardımcısı sen insan olsan önce şunun cevabını verirsin, sen 4 yıldan beri Suriye\'de 300 bin insan çoluk çocuk, kadın demeden acımasızca katledilirken, öldürülürken kimyasal silahlarla çoluk çocuk, kadın demeden acımasızca katledilirken, öldürülürken neden sesiniz çıkmadı, neden beşar Esad a bu kadar insanı katlediyorsunuz, öldürüyorsunuz diye sesinizi çıkarıp engel olmak için elinizden geleni yapmadınız, çünkü öldürülenler sünni olduğu için sesinizi çıkarmadınız...!!!...
10 Ekim 2014 Cuma 19:35
irana güvenilmez
 // cem
şia ideolojisi ne türklerin nede gerçek müslümanların ne hikmetse hep karşısında....
10 Ekim 2014 Cuma 13:26
mesajı verene bak
 // atiker
iran ermenisi kılıçtaroğluda ülke içinden aynı mesajı veriyor esatı götürtmeyiz hdp ne diyor kobaniye türkiye girsin amaç şeytanın ortakları israil,abd,ing.almanya ortadoğda büyük bir savaş çıksın türkiyeyi bitirelim amaç iranla bizi savaştırmak ve gizli ortakları irana yardım edip bizi halletmek ama nafili idarecilerimiz bu dezgahın farkında....
10 Ekim 2014 Cuma 12:05
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler