YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran dünyayı karıştırdı
İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın yeni uranyum zenginleştirme tesisi kuracaklarını söylemesi diğer liderleri kızdırdı...
İran dünyayı karıştırdı
26 Eylül 2009 / 09:22 Güncelleme: 26 Eylül 2009 / 09:38

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, yeni uranyum zenginleştirme tesisleri hakkında Uluslararası Atom Enerjisi Kururmu'nu (UAEK) bilgilendirdiklerini, ve bunu kendilerine verilen süreden daha erken yaptıklarını belirterek, ''tesis, ancak 18 ay sonra devreye girecek ve önceden UAEK tarafından teftiş edilecek'' dedi.

Haber  G-20 zirvesinde gündemine bomba gibi düştü... İkinci uranyum zenginleştirme tesisini inşa edecek olan İran'a tepki yağdı...

ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa liderleri, yeni uranyum zenginleştirme tesisi bulunduğunu açıklayan İran’a sert tepki gösterdi.

ABD Başkanı Barack Obama: İran dünyaya meydan okuyor. İran’ın uluslararası sorumluluklarını yerine getirip uluslararası toplumun güvenini kazanma zamanı geldi.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton: Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, varlığı yeni ortaya çıkan tesis hakkında acilen soruşturma başlatmalı. 1 Ekim tarihine kadar İran’a verdiğimiz süre geçerli, ama bir an önce programın barışçı amaçlı olduğundan emin olmamız gerek.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy: İran, ikinci bir tesis inşa edip, dünyadan saklayarak Güvenlik Konseyi kararlarını açıkça ihlal etti.

İngiltere Başbakanı Gordon Brown: İran’ın kandırmacası uluslararası toplumu kızdırdı ve şoke etti. Tüm seçenekler masada.

Almanya Başbakanı Angela Merkel: Çok endişeliyiz. İran tüm bilgileri Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ile paylaşmalı.

Rusya Devlet Başkanı Medvedev’in Sözcüsü: Endişe duyduk.

Çin: İran’ı UAEK ile işbirliği yapmaya çağırıyoruz.
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler