YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran Dışişleri Bakanı Zarif: '' Müzakere sürecinde bu sorun çözülecek''
İran Dışişleri Bakanı Zarif: '' Müzakere sürecinde bu sorun çözülecek''
25 Kasım 2014 02:19
İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, İran'ın barışçıl nükleer program geliştirme hakkı bulunduğunu belirterek, "Bu hakkımızdan baskı ve tehditler karşısında vazgeçmeyeceğiz" dedi.

İran ile Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya (P5 1) arasında yürütülen nükleer müzakerelerin 10 turu sonra sona erdi. Görüşmelerden sonra basın toplantısı düzenleyen İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile Başmüzakereci Catherine Ashton, hazırlanan ortak basın metnini İngilizce ve Farsça okudu.

Ortak açıklamada, tarafların kapsamlı bir çözüme ulaşmak için on tur görüşme gerçekleştirdiği ve sorunların çözülmesi için değerlendirmeye ve daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğu belirtildi. Açıklamada, "Bizler P5 1 ülkeleri dışişleri bakanları ile birlikte diplomatik çabalarımızı devam ettirmeye karar verdik. Ortak Eylem Planı'nın daha fazla müzakerelere izin vermesi için 30 Haziran'a kadar uzatılmasına karar verdik" ifadeleri kullanıldı.

Bir sonraki müzakere aralıkta

Müzakereleri haziran sonuna kadar sonuçlandırmak istendiği vurgulanan açıklamada, "İran ve P5 1 ülkeleri, Ortak Eylem Planı'nda tanımlanan bütün yükümlülüklerini etkili bir şekilde ve zamanında yerine getireceğini teyit eder" denildi. Açıklamada, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansının (UAEA) denetimlere devam etmesi ve bir sonraki görüşmelerin aralık ayı içerisinde yapılacağı aktarıldı. Açıklamadan sonra Zarif, basın toplantısına yalnız devam etti. Müzakereleri sonuç odaklı yürüttüklerini belirten Zarif, İran'ın nükleer faaliyetlerinin barışçıl olduğunu ve nükleer silah üretmek gibi bir amacının olmadığını söyledi.
 
 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler