YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran denizde 40 milyon varil petrol depolamış
İran denizde 40 milyon varil petrol depolamış
18 Haziran 2015 02:50
İran'ın yaptırımlar kaldırıldıktan sonra satmak üzere denizde 40 milyon varil petrol depoladığı belirtiliyor.

İran ile nükleer müzakereler devam ederken İran’ın deniz altında 40 milyon varil petrol depoladığı bildiriliyor.

Tanker izleme verilerine göre İran, son üç ay içinde petrol depolamak için 2 milyon varil taşıma kapasiteli çok büyük ham petrol taşıyıcısı olan VLCC'lerden 15 adedi konuşlandırdı. 40 milyon varil petrolün, 30 Haziran'da imzalanması beklenen nükleer anlaşma sonrası satış için piyasaya sürüleceği tahmin ediliyor.

Ulusal İran Tanker Şirketi (NITC)'nin tankerleri kendi kıyıları dışında da depolamaya başladığı öne sürülüyor. Geçen hafta tanker brokeri EA Gibson yaptığı açıklamada, "İran petrolünün yaklaşık 38 milyon varillik kısmı, yüzer depolarda mhafaza ediliyor. Böylelikle hızlı bir şekilde pazara petrol arz edebilecek" dedi.

Broken Poten& Partners, İranın petrolünü depolamak için 17 VLCC tanker kullanmaya başladığını öne sürdü.

Tanker hareketlerini izleyen başka bir kaynak, İran'ın NITC filosunun parçası olarak değil, bir kaç gemi de dahil olmak üzere 23 tankerde yaklaşık 45 milyon varil petrol depolandığını iddia etti. Bir yıl önce 12 ile 14 tankerde yaklaşık 25 milyon varil depolanmıştı.

Yüzer depolama için kullanılan Amber ve Nancy isimli iki NITC tankeri haricinde izleme verilerinin gösterdiğine göre depolama için kullanılan NITC gemileri arasında olmayan İran bandıralı tanker Daryakaran da var.

 

DÜNYA BÜLTENİ

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler