YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran Cumhurbaşkanı Ruhani Kazakistan'da
İran Cumhurbaşkanı Ruhani Kazakistan'da
09 Eylül 2014 13:50
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ile bir araya geldi.

İki günlük resmi ziyaret için Kazakistan'ın başkenti Astana'ya gelen Ruhani, Devlet Sarayı Akorda'da törenle karşılandı.

Akorda'dan yapılan açıklamada, Ruhani ile Nazarbayev'in görüşmesinde, İran'ın nükleer programına ilişkin yürütülen müzakerelerin seyri olmak üzere iki ülke arasında petrol-gaz endüstrisi, tarım ve inşaat alanlarında işbirliği konularının ele alındığı bildirildi.

Kazakistan Devlet Başkanı Nazarbayev'in, nükleer programı müzakerelerinde anlaşma sağlanmasıyla Kazakistan-İran ilişkilerinin daha da gelişeceğini kaydettiği belirtildi.

Kazakistan'ın İran'ı dünyadaki önemli ortaklarından biri ve Hazar Denizi'nde iki ülkenin de kıyısı olması nedeniyle, iyi bir komşu olarak gördüğünü ifade eden Nazarbayev'in, Batılı devletlerle yürütülen nükleer program müzakerelerinde, en iyi çözümü bulacağı konusunda İran'a güvendiklerini ifade etti paylaşıldı.

Görüşmede, ilk etabı geçen yılın mayıs ayında devreye alınan Kazakistan'ı Türkmenistan'a, oradan daİran'ın Bender Abbas Limanı'na bağlayacak Kuzey-Güney Demiryolu Hattı'nın tamamlanması da konuşulduğu duyuruldu.

Demiryolu hattının tamamlanmasıyla ticaret artacak

Kazakistan Devlet Başkanı Nazarbayev görüşmenin ardından yaptığı basın toplantısında, Kuzey-Güney Demiryolu Hattı'nın İran'ın Gürgen bölgesine ulaşacak bölümünün kasım ayına kadar tamamlanacağını söyledi.

Kazakistan ve İran olarak Hazar Denizi'nde terminaller inşa edilmesi konusunu görüştüklerini dile getiren Nazarbayev, Kuzey-Güney demiryolu hattının tam olarak devreye girmesiyle birlikte Kazakistan'ın İran'a yıllık 500 bin ton olan buğday ihracının 2,5 milyon tona çıkacağını kaydetti.

"Ürün değiştirme operasyonlarını yeniden başlatalım"

İran Cumhurbaşkanı Ruhani de iki ülke arasında daha önce varolan ham petrol karşılığında petrol ve gaz ürünleri değiştirme operasyonlarını yeniden başlatmayı planladıklarını kaydetti.

Ruhani, Kuzey-Güney Demiryolu Hattı ile petrol-gaz endüstrisi, tarım ve inşaat alanlarında işbirliği içeren protokollerin hayata geçmesiyle, iki ülke ticaret hacminde çok büyük artış olacağını vurguladı.

Yaklaşık 3 milyar dolarlık ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkarmak isteyen dünyanın iki önemli petrol ve gaz üreticisi İran ve Kazakistan, daha çok metal, petrokimya ürünleri ve buğday alışverişi yapıyor.

İran, Kazakistan'a petrokimya ürünleri ihraç ederken, Kazakistan da İran'a buğday ve ve metal ürünleri satıyor.

 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler