YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran Cenevre-2 Konferansı'na katılacak mı?
İran Cenevre-2 Konferansı'na katılacak mı?
25 Aralık 2013 06:33
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran'ın Cenevre-2 Konferansı'na katılmasının henüz kesinleşmediğini söyledi.

Moskova'da RT televizyon kanalının yayınına katılan Lavrov, İran'ın konferansa katılmasıyla ilgili kararın henüz alınmadığını belirterek bu ülkenin masada bulunmasının önemli olduğunu ifade etti.

Lavrov, konferansın katılımcılarıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, Suriyeli muhaliflerin konferansta takınacakları tavra ilişkin bazı endişeler taşıdığını dile getirdi. Dışişleri Bakanı Lavrov, Suriyeli muhalif grupların tek bir temsil altında toplanmasının zor olduğunu kaydederek Cenevre-2'ye katılanların temsil kabiliyetinin önemi üzerinde durdu. Konferansa ön koşullarla gelindiği takdirde bir sonuç alınamayacağını savunan Lavrov, ''Suriye muhalefeti Cenevre-2'nin tek sonucu olabileceğini düşünüyor: O da ülkede rejim değişikliği. Böyle bir koşulla hiçbir zaman uzlaşmaya varılamaz'' ifadesini kullandı.

Lavrov, Suriye krizinin çözümüne yönelik barış konferansının toplaması için ciddi çaba sarf edildiğini anlattı ancak Cenevre-2'de başarının garanti olmadığını söyledi.

Suriye'deki kimyasal silahların ülkeden çıkartılması ve imha edilmesiyle ilgili çalışmaların planlandığı gibi devam ettiğini bildiren Lavrov, sürecin öngörülen tarihte tamamlanacağını kaydetti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler