YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran Brezilya'yı kandırıyor
İran'ın uranyumun takasıyla ilgili Türkiye, Brezilya ve İran dışişleri bakanları tarafından imzalanan ve uranyum takasının Türkiye'de yapılmasını öngören anlaşmaya İsrail'den gelen ilk tepki, "İran'ın Brezilya'yı kandırdığı" şeklinde oldu.
İran Brezilya'yı kandırıyor
17 Mayıs 2010 / 13:23 Güncelleme: 17 Mayıs 2010 / 13:24

İsrail radyosunun haberine göre, Savunma Bakanı Yardımcısı Matan Vilnai,  "ülkesinin gelişmeleri yakından takip ettiğini ve bu gelişmelere göre karar alacağını" söyledi. Vilnai, "İran, Brezilya'yı kandırıyor" dedi.

Söz konusu anlaşmaya ilişkin haberler, dün geceden beri İsrail basınında yer alırken, henüz resmi bir açıklamada bulunulmadı.

Haberlerde, Türkiye, İran ve Brezilya'nın anlaşma imzaladıkları, bu anlaşmaya göre Tahran'ın 1200 kilo düşük seviyeli uranyum karşılığında nükleer yakıt alacağı ifade edildi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun "bu anlaşmayla İran'a karşı yaptırımlar için hiçbir neden kalmadığı" sözleri de haberlerde hatırlatıldı.

İsrail radyosu, bir başka haberinde ise siyasi kaynakların, "İran'ın zaman kazanmaya çalıştığı" şeklindeki sözlerine yer verdi. Aynı kaynaklar, Brezilya'nın bu adımının Amerika'nın ve Avrupa ülkelerinin İran'ı frenlemek için yaptıkları çabaları baltaladığını savundular.

Radyoya göre İsrailli üst düzey yetkililer, "Bu anlaşma, İran'dan gelen tehdidi azaltmaz. Çünkü İran'ın nükleer tesisleri hala elinde kalacak ve nükleer silah üretim alternatifi her zaman elinde bulunacak" dediler.

ABD'nin devreden çıkarılarak inisiyatifin başka ülkelerin eline verilmesine çalışıldığını savunan İsrailli kaynaklar, bu ülkeleri Brezilya, Rusya, Hindistan, Türkiye ve Çin olarak sıraladılar. (A.A.)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler