YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran, Airbus satın almak istiyor
İran, Airbus satın almak istiyor
11 Kasım 2015 18:25
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Paris'e gelecek hafta yapacağı resmi ziyaret öncesi yaptığı açıklamada, Airbus satın almak istediklerini bildirdi.

Ziyaret öncesi Fransız Europe 1 radyosu ve France2 televizyon kanalına konuşan Ruhani, 17 Kasım'da Paris'te gerçekleşecek ziyaret sırasında Fransa ile çok sayıda ticari anlaşmaya imza atmak istediklerini söyledi.

Airbus siparişi ile ilgili bir soru üzerine Ruhani, ''Elimizde Airbus var ve diğer şirketler de bize uçak satmak istiyor. Biz özellikle Airbus gibi büyük şirketlerden yolcu uçağı satın alacağız'' ifadesini kullandı.

Ruhani, Fransız ticaret heyetinin geçen ay Tahran'a gelerek ulaştırma, tarım ve özellikle otomobil üretimi olmak üzere sanayi alanlarında yapılacak işbirliği konularını görüştüğünü hatırlattı.

Ruhani, 17 Kasım'da Paris'te Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile görüşecek. Hollande, Viyana'da uzun bir müzakere maratonu sonucu Tahran'ın nükleer enerji dosyası ile ilgili anlaşmanın imzalanmasının ardından Ruhani'yi resmi bir ziyaret için Paris'e davet etmişti.

Ruhani, Paris'te İran'da yatırım yapmak isteyen Fransız yatırımcılarla bir araya gelecek. Fransa, ambargo öncesi İran'ın en önemli ticari ortaklarından birisiydi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler