YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran ABD'yi uyardı! 'Dikkatli olması gerek'
İran Meclis Başkanı Ali Laricani: "Klasik hava bombardımanı ile ortadan kaldırılması mümkün olmayacak" "ABD'nin IŞİD'e karşı mücadele bahanesiyle bölgeyi savaş alanına çevirmemesi konusunda dikkatli olması gerek"
İran ABD'yi uyardı! 'Dikkatli olması gerek'
13 Eylül 2014 / 20:18 Güncelleme: 13 Eylül 2014 / 20:19

İran Meclis Başkanı Ali Laricani, ABD ve müttefiklerinin  hava saldırısı ile IŞİD'i bertaraf edemeyeceğini öne sürdü. Laricani, ABD'nin de  IŞİD ile mücadele bahanesiyle bölgeyi savaş alanına çevirmemesi konusunda  dikkatli olması gerektiğini de söyledi.

Mehr Haber Ajansı'nın haberine göre, Uluslararası Yedinci Rezevi Kitap  Festivali'nde konuşan Laricani, son 3 yılda aşırılık yanlısı hareketleri  özellikle Suriye ve çevresinde gördüklerini belirterek "Şimdi soruyorum, batılı  ülkeler terörizme destek verirken başlarına ne tür bir bela alacaklarını  bilmiyorlar mıydı? ABD'nin IŞİD'e karşı mücadele bahanesiyle bölgeyi savaş  alanına çevirmemesi konusunda dikkatli olması gerek. Bu konu, aslında sözkonusu  ülkelerin yeterli yönetim yapılarına sahip olmadıklarını gösterir. Batı, Ortadoğu  ve özellikle bölge sorunlarıyla ilgili doğru bilgi ve anlayışa sahip değil" dedi.
 
Batılıların, aşırı grupları taktik olarak kullandığını öne süren  Laricani, ancak son zamanlarda bu grupların kontrolden çıkarak yine bu ülkelerin  başına bela olduğunu ifade etti.
 
ABD'nin Afganistan ve Irak'ta özellikle El Kaide gibi örgütlere karşı  mücadelede başarısız olduğunu söyleyen Laricani, şöyle dedi:
 
"Bu alanda ABD'nin başarısızlık nedeni, terörizmi bir taktik olarak  kendi çıkarları doğrultusunda kullanmasıdır. Dolayısıyla,  ABD'nin Suriye'deki  aşırılık ve terörist grupları destekleyerek yanlış bir politika uyguladığına  tanık olduk. Öte yandan, batılı ülkeler bölgedeki mevcut kriz ve sorun konusunda  uykuya dalmışlardı, şimdi ise dikkatsizce ve fırsatçı bir davranış ile eylem  yapmaya çalışmaktadırlar. Batılılar, Araplar ile birleşerek teröristler ile  çatışmaya girmek istiyorlar. Klasik hava bombardımanı ile teröristlerin ortadan  kaldırılması mümkün olmayacak. Biz şu an ABD'nin IŞİD'e karşı koalisyon  kurmasının arkasındaki birincil hedef nedir diye soruyoruz."
 
IŞİD'e karşı mücadelede kurulan koalisyon ile ABD'nin kendisine  meşruiyet aradığını da belirten Laricani, "ABD, şüphesiz bölgede barut deposu ile  oynuyor. Dolayısıyla, bu ülkelerin IŞİD'e karşı mücadele bahanesiyle Suriye  hükümetine zarar vermeleri bir hayaldir. Çünkü böyle bir durumda başka bir sürece  girilecek ve bir kaosa sürüklenecekler" ifadesini kullandı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler