YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran: ABD'nin Irak ve Afganistan işgali bize yaradı
İran dini lideri Ali Hamaney'in en üst düzey askeri danışmanı general Yahya Rahim Safevi, ABD'nin Afganistan ve Irak işgalinin bölgede, İran'ı güçlendirerek, bölgede İran'ın siyasi nüfuzu arttırdığını söyledi.
İran: ABD'nin Irak ve Afganistan işgali bize yaradı
18 Ekim 2016 / 18:03 Güncelleme: 18 Ekim 2016 / 18:14

"11 Eylül saldırıları sonrası Irak ve Afganistan'ı işgal eden ABD, bölgede İran'ı güçlendirdi ve siyasi nüfuzunu arttırdı" bu sözler İran dini lideri Ali Hamaney'in üst düzey askeri danışmanı General Yahya Rahim Safevi'ye ait.

İranlı bir televizyon programına katılan Safevi, Suriye iç savaşı, Ortadoğu'daki güç mücadeleleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Tehran Times'ın haberine göre, konuşmasında, Irak ve Afganistan işgallerinin İran'ı güçlendirdiğine vurgu yapan Safevi, siyasette önemli olan kendi çıkarlarının olduğunu ve uluslararası ilişkilerde 'güvenin' olamayacağını söyledi. 

ABD ile anlaşma masasına oturan Rusya'ya da uyarıda bulunan General Safevi, "ABD Suriye'de pay almaya çalışıyor. Rusya onlarla masaya oturmamalı" diye konuştu.

İRAN'IN ÇIKARLARI GÖZ ARDI EDİLEMEZ

Yahya Rahim Safevi, dış politikayı yöneten siyasetçilere de uyarıda bulunarak, İran'ın uluslararası arenada çıkarları ve payları var. Kimse bunu gözardı etmemeli" dedi.

 

DÜNYA BÜLTENİ

 // Poyraz
iran ve ABD aynı merkeze hizmet ettiği biliniyor.Lakin iran, Müslüman dünyasını bu duruma düşüren ABD ile aynı safta durması Müslümanlığa yakışmıyor......
18 Ekim 2016 21:37
 // Hakan
Zaten öteden beri gelen bir müttefiklik söz konusu. Yok nukleermis yok Israile karşı tehtidmis hepsi tiyatro. Kabe yıkılsa Hamaney sapigi bayram eder....
18 Ekim 2016 19:24
Sizin gücünüzün
 // Yakup Ateş
Alçağın söylediğine bak hele demekki bunlar için önemli olan güçlenmeleri. O kadar mazlum şehit olmuş bu alçakların düşündüğü güçlenmeleri sizin anlayışınıza tüküreyim yok yok sizin yüzünüze tüküreyim......
18 Ekim 2016 19:22
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler