YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran 60 kuruluşu kara listeye aldı
İran aralarında BBC'nin de bulunduğu 60 kuruluşla ilişkilerini keseceğini açıkladı
İran 60 kuruluşu kara listeye aldı
05 Ocak 2010 / 15:17 Güncelleme: 05 Ocak 2010 / 15:19

İran ABD ve BM'nin nükleer programından dolayı kendisine uygulamayı planladığı yaptırım ve tehditlerin doğru bir yöntem olmadığını savunuyor. Ancak İran bugün aldığı kararla uluslararası 60 kuruluşla ilişkilerini kestiğini açıkladı. İran'ın vatandaşlarının ilişki kurmasını istemediği kuruluşlar arasında İngiliz televizyonu BBC, Amerikan merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü de bulunuyor.  

İran istihbaratının iki numaralı ismi yaptığı açıklamada 60 kuruluşu kara listeye aldıklarını belirtti. Kara listeye alınmaya gerekçe olarak, batılı hükümetlerin bu kuruluşlar vasıtasıyla İran İslam rejimiyle "düşük yoğunluklu bir savaş" yürütmesi gösterildi.

İsmini açıklamayan istihbarat yetkilisi, bu kuruluşlarla ilişki kuran İranlı vatandaşların 'düşük yoğunluklu savaş" suçlamasıyla yargılanacağını belirtti.

SOROS DA KARA LİSTEDE

İran'ın kara listeye aldığı kuruluşlar arasında Amerikan Sesi Radyosu, Radio Farda, İsrail devlet radyoları, ABD düşünce kuruluşu Brookings Institution ve ünlü finans spekülatörü George Soros'un Açık Toplum Enstitüsü de bulunuyor.

Hürriyet

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler