YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Irak'tan terörle mücadeleye destek çağrısı
Irak'tan terörle mücadeleye destek çağrısı
09 Aralık 2015 13:37
Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, ülkesinin terörle mücadelesine verilecek her türlü destekten memnuniyet duyacaklarını belirtti.

asum, başkent Bağdat'ta sığınmacılarla ilgili bir panelde yaptığı konuşmada, "Irak'a, terörle mücadelesinde verilecek her türlü destekten memnuniyet duyarız" diyerek, bunun Irak devletinin egemenliği ve bağımsızlığı göz önünde bulundurularak yapılması gerektiğini kaydetti. 

Irak vatandaşlarının da ülkede uzlaşının sağlanması için çaba sarf etmesi gerektiğini vurgulayan Masum, "Tüm illerimizde sosyal uzlaşının gerçekleşmesi için hükümet ve vatandaşlar olarak gerçek irade ve cesaretle çalışmamız, kardeşlik köprülerini güçlendirmemiz gerekiyor" ifadesini kullandı.

 "DAEŞ sonrası dönem zor olacak"

Öte yandan Irak Meclis Başkanı Selim el-Cuburi de sığınmacıların evlerine geri dönmesi konusunda hükümet, parlamento ve ülkedeki dini otoriteleri yardıma çağırdı. 

Cuburi, "DAEŞ sonrası dönem için erkenden sağlam planlar yapmamız gerekiyor. Savaşımız DAEŞ'in bitmesiyle bitmeyecek çünkü bu dönem (DAEŞ sonrası) öncekinden daha az riskli ve zor olmayacak. İhmal ya da ertelemeye gelmez" diye konuştu.

Terör örgütü DAEŞ saldırılarından zarar gören bölgelerin yeniden imarı konusunda uluslararası topluma çağrısını yineleyen Cuburi şunları kaydetti:

"Irak'ın işlerine her türlü müdahaleyi reddediyoruz. Ülkenin her türlü müdahale, hegemonya ve nüfuza karşı egemenliği ve bağımsızlığını önemsiyoruz. Aynı zamanda tüm dost ve kardeşlerimizin yanımızda olmasını memnuniyetle karşılarız fakat bunun, merkezi Irak hükümetiyle diplomatik yollarla olması gerekiyor."

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler