YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Irak'tan flaş Türkiye hamlesi: Şimdi de...
İçişlerine karışıldığını iddia eden Irak yönetimi, Türk askerlerinin Irak'taki varlığını 'ihlal' olarak niteleyerek BM Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırdı. Açıklamada ayrıca, Irak’a verilen desteğin artırılması da talep edildi.
Irak'tan flaş Türkiye hamlesi: Şimdi de...
06 Ekim 2016 / 13:06 Güncelleme: 06 Ekim 2016 / 13:07

Reuters'ın haberine göre, Irak devlet televizyonunda bugün yayımlanan açıklamada,Irak Dışişleri Bakanlığı Türk askerlerinin varlığını "ihlal" olarak niteledi ve BM Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırdı.

Irak Meclisi önceki gün aldığı kararda Başika'daki Türk askerini "işgalci güçler" olarak tanımlamıştı. Söz konusu karar, "Türk güçlerinin ülkeden çıkarılması için Irak hükümetinin BM Güvenlik Konseyi'ne acilen başvurması, hükümetin ayrıca ülkenin egemenliğinin korunması için siyasi ve diplomatik yollara başvurması" talebini içeriyordu.

IRAK'A VERİLEN DESTEK ARTIRILSIN!

DHA’nın haberine göre, içişlerine karışıldığını iddia eden Bağdat yönetimi, Türk askerlerinin Irak’tan "bir an önce, koşulsuz" çekilmesini talep etti.  Irak’ın BM Daimi Temsilcisi Muhammed Ali El Hakim tarafından BM Güvenlik Konseyi Başkanlığı’na sunulan mektupta, Türk askerlerinin Irak’ta bulunması ve TBMM’de alınan sınır ötesi tezkere kararının BM Güvenlik Konseyi’nde görüşülmesi istendi. Mektupta, Musul operasyonunun yaklaşması nedeniyle uluslararası alanda Irak’a verilen desteğin artırılması da talep edildi.

PEŞMERGE'Yİ EĞİTEN 500 CİVARINDA ASKER BULUNUYOR

Türkiye’nin Irak’taki Başika Üssü’nde Sünni Haşd el Vatani güçlerini ve Peşmerge'yi eğiten bir gücü bulunuyor. Üste 500 civarında asker olduğu tahmin edilirken, Kuzey Irak’ın değişik yerlerinde de Türk özel kuvvet, komando ve zırhlı mekanize taburu bulunuyor. 

Kuzey Irak dâhil Irak genelinde Türk asker sayısının 2 bin kadar olduğu tahmin ediliyor. Türkiye Irak’taki askeri gücünün Bağdat yönetiminin bilgisi dahilinde konuşlandırıldığını belirtirken, Bağdat Türkiye’yi izin almadan asker sayısını artırmakla suçluyor.

 // İsmail
Ulan geri zeka kukla, o askerlerimiz sizin ve bölge halkının güvencesidir, kıllarına zarar gelirse dünyayı başınıza yıkarız, vesselam....
07 Ekim 2016 00:07
 // Berke
Masum kadın coluk çocuk demeden tecavüz ettiler abd liler insanları öldürüp fotoğraf çektiler başlarında Türkiye orda bulununca ne oldu namus düşkünü oldunuz önce masum insanları kurtar sen birde çıkmış konuşuyorum tabi başkada o kadar çok terörist var onları koruyoruz demede şerefsiz( Türkler savaşmaya başlarsa cehennemde şeytani esir alır )(cengizhan)...
06 Ekim 2016 17:26
 // Ali
Bunlar daha çok çeker. Mehmetçiğin ayağının bastığı yerde gül biter bre utanmazlar. Yıllardır jonilerin çiğneye çiğneye dolaşmalarına birşey demediniz. Ama islam birliğine engel olamayacaklar....
06 Ekim 2016 16:57
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler