YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Irak'taki Türk şoförlerin kuyruk çilesi bitiyor
Irak'taki Türk şoförlerin kuyruk çilesi bitiyor
22 Şubat 2015 17:18
Kerkük kentinde yaklaşık 20 gündür ambar kuyruğunda mahsur kalan Türk şoförlerinin taşıdığı mallar boşaltılmaya başlandı

Türkiye'den getirilen gıda ürünlerinin Kerkük Gıda Ambarı'na alınmasıyla kilometreleri bulan kuyruk nispeten azalma kaydetti.  

Alınan bilgiye göre günlük 35 tır, taşıdığı malları ambara boşaltıyor. Tır şoförü Mehmet Fermanlı, dün itibarıyla ambara mal alımının başlatıldığını söyledi. Boşaltma işleminin yavaş sürdüğünü anlatan Fermanlı, böyle devam ederse iki hafta daha kuyrukta bekleyeceğini dile getirdi.  

Bir başka tır şoförü Ali Beyuncar de 15 gündür sırada beklediğini belirterek, "Anadolu Ajansı ve bazı yayın kuruluşları sesimizi dünyaya duyurdu. İki günden beri araçları boşatmaya başladılar. Ancak ambara günlük alınan araç sayısı çok az. Şu an kuyrukta bekleyen yaklaşık 500 araç var. Bu kuyruğun daha hızlı eritilmesini istiyoruz. Çünkü bulunduğumuz bölgede can güvenliği yok" dedi.

Türkiye'den Irak'a gönderilen mallar, Kerkük'te toplandıktan sonra ülkenin diğer bölgelerine gönderiliyor. Irak hükümeti, Türkiye'deki firmalardan satın aldığı malları gıda karnesiyle "devlet yardımı" adı altında kendi vatandaşlarına dağıtıyor. Ancak Kerkük Gıda Ambarı'ndaki malların sevkıyatı, Bağdat'tan gelen kamyon ve tır sayısının az olması nedeniyle istenen miktarda yapılamadı. Stokların eritilemediği ve kapasitenin dolduğu ambara, Türk tırlarının getirdiği yeni mallar, bir hafta boyunca alınamadı. Bu da yaklaşık 500 araçtan oluşan uzun kuyrukların oluşmasına neden oldu.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler