YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Irak’taki trajedi gün geçtikçe büyüyor

Irak’taki trajedi gün geçtikçe büyüyor

Irak’taki trajedi gün geçtikçe büyüyor
19 Mart 2008 / 11:00 Güncelleme: 19 Mart 2008 / 00:00


Yarın Irak işgalinin beşinci yıldönümü. Savaşın üzerinden 4 yıl geçti ancak ülkede şiddet sürüyor. Sadece dün düzenlenen bombalı saldırılarda 2 ABD askeri dahil 60 kişi öldü.


Irak'ın işgalinin 5 yıldönümü yaklaşırken, ülkedeki şiddet olayları sürüyor. Son saldırılarda, aralarında 2 ABD askerinin de bulunduğu 60 kişi öldü. En kanlı saldırı Şiilerce kutsal sayılan Kerbela kentinde bir camiye düzenlendi. Bir kadın saldırganın düzenlediği saldırıda, 48 kişi öldü, 54 kişi yaralandı. Ölenlerden 7'sinin İranlı olduğu açıklandı. Başkent Bağdat'ın güneyindeki bir mahallede de, futbol sahasına havan topu mermisinin isabet etmesi sonucu 5 kişi öldü. Musul kentinde bomba yüklü bir araçla düzenlenen saldırıda ise 7 kişi öldü. Bağdat'ta da yol kenarına yerleştirilen bir bombanın patlamasıyla 2 ABD askeri hayatını kaybetti. Bu arada İçişleri Bakanlığı yetkilileri, başkentte 8 cesedin bulunduğunu ve bu cesetlerden 3'ünün devlete yakınlığıyla bilinen sivillerden oluşan Uyanış Güçleri üyesi olduğunu söyledi.


ÖLÜ SAYISI 1 MİLYONU AŞTI


ABD'nin 2003'te Irak'ı işgal etmesinin ardından ülkede savaş yüzünden bir milyondan fazla Iraklı'nın öldüğü belirlendi. İngiliz kamuoyu araştırma şirketi Opinion Research Business'in geçtiğimiz ay yaptığı araştırma sonucuna göre her beş Iraklı'dan biri şiddet olayları ve çatışmalar sonucu ailesinden bir kişiyi kaybetti. Araştırma şirketi bu sonuçlara ulaşmak için 2414 kişiyle yüz yüze görüştü. 1997'deki nüfus sayımına göre Irak'ta var olan 4 milyon 50 bin evin izini süren şirket, ölü sayısını 1 milyon 33 bin kişi olarak saptadı.


İNGİLİZLER BİR ŞEY YAPMIYOR


Öte yandan, Irak dışişleri bakanı Hoşyar Zebari, ülkenin güneyini kontrolleri altında tutan İngiliz askerlerinin “hiçbir şey yapmadıklarını” ve ülkenin ikinci büyük kenti olan Basra'nın “istilasına izin verdiklerini” söyledi. İngiliz “Channel Four” TV'sine konuşan Zebari, organize suç gruplarının Basra'yı kargaşa içerisinde tuttuklarını, İngiliz askerlerinin bu durum karşısında “oturup durmaktan başka yapacak şeylerinin olması gerektiğini” vurguladı. Zebari, “Hiç bir şey yapmıyorlar. En azından bu yılın sonuna kadar yerine getirmeleri gereken bazı sorumlulukları var” diye konuştu. Ülkenin güneyinde yaklaşık 4.500 İngiliz askeri bulunuyor ve bunların hemen hemen tümü, bir hava üssüne kapanmış durumda. Kent merkezindeki bir sarayda 500 İngiliz askeri tutuluyordu ancak buranın sürekli saldırı altında kalmasından ötürü bu askerler de hava üssüne çekildi.


“MİSYONUMUZ BİTENE KADAR BURADAYIZ”


Önceki gün Irak'a giden ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, ABD'nin Irak'taki misyonu tamamlamaya kararlı olduğunu söyledi. Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile görüşen Cheney, Irak - ABD ilişkileri ve Irak'ta ulusal uzlaşmanın sağlanması konularında Başkan Barzani'nin liderliğine güvendiklerini ifade ederek Kürt liderden destek istedi. (Yenişafak)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler