YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Irak'ta yakıt sıkıntısına tek ve çift plakalı önlem
Irak'ta yakıt sıkıntısına tek ve çift plakalı önlem
19 Haziran 2014 22:36
Irak'ta benzin istasyonlarında plakaları çift ve tek rakamla biten araçlara farklı günlerde akaryakıt verilecek.

Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD), Musul'da başlatıp ülkenin geneline yaydığı şiddet sebebiyle başgösteren benzin krizine çözüm aranıyor. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), kentlerinde had safhaya çıkan akaryakıt sıkıntısını gidermek için bir dizi karar aldık.

IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani'nin başkanlık ettiği toplantıya Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani, Doğal Kaynaklar Bakanı Aşti Hawrami, Maliye Bakanı Rebaz Abdullah ile Sülemaniye Valisi Behroz Muhammet Salih, Erbil Valisi Nevzat Hadi, Duhok Valisi Ferhat Etruşi katıldı. Toplantının ardından alınan kararlar, Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi tarafından açıklandı.

Dizayi, akaryakıt krizine karşı alınan tedbirlerin toplantıda ayrıntılı olarak konuşulduğunu söyledi. Benzin istasyonlarının önünde uzun kuyrukların oluşmasını engellemek için tek ve çift plaka uygulaması getirdiklerini belirten Dizayi, "Musul olaylarından sonra benzin fiyatı, 6-7 kat arttı. Kriz, Kürdistan hükümetini yeni tedbirler almaya zorladı. Plakasının sonu çift rakamla biten araçlar ile tekli olanlar farklı günlerde benzin alacak. Bu durum, sıkıntı giderilene kadar sürecek" dedi.

Kürdistan bölgesinde üretilen petrol miktarının krizden öncesiyle aynı olduğunu dile getiren Dizayi, "Ancak şuan Beci Rafinerisi'nde petrol üretiminin durması nedeniyle sıkıntı yaşanıyor. Zira Beci'den bir miktar benzin, Kürdistan bölgesine geliyordu. Beci'den yakıt akışı durunca ve Irak'ın diğer bölgelerinden tahminlerin üstünde araç, Kürdistan'a gelince benzin sıkıntısı büyüdü" şeklinde konuştu.

"Hükümet, krizin biran önce çözülmesini bir zorunluluk olarak görüyor" diyen Dizayi, "Daha önce sadece Doğal Kaynaklar Bakanlığı benzin ithalatı yapıyordu. Ancak toplantıda petrol firmalarının da bundan sonra dışarıdan rafine edilmiş benzin ve mazot ithalatı yapabileceği kararını aldık" ifadelerini kullandı.

Ülkedeki şiddetten Erbil başta olmak üzere Kürdistan bölgesinin diğer kentlerinin de ekonomik olarak olumsuz etkilendiğini ifade eden Dizayi, yakın zamanda tüm sıkıntıların üstesinde geleceklerini sözlerine ekledi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler