YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Irak'ta "Türkmen şehitler" anıldı
Irak'ta "Türkmen şehitler" anıldı
16 Ocak 2015 23:18
Irak’ta Baas rejimi tarafından 16 Ocak 1980'de idam edilen "Türkmen şehitler" için Kerkük'te anma programı düzenlendi.

Türkmen liderlerden Dr. Necdet Koçak'ın mezarı başında düzenlenen törene Irak Türkmen Cephesi (ITC) yöneticileri, diğer yetkililer ve "şehitlerin" aileleri katıldı. Törende idam edilen Türkmenler için dualar edildi. Koçak'ın mezarına çelenk bırakıldı.

 ITC Genel Başkanı Erşed Salihi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "16 Ocak'ın" Türkmen halkın unutamayacağı bir gün olduğunu belirterek, Baas rejiminin 35 yıl önce Türkmen siyasileri hiçbir gerekçe göstermeden idam ettiğini söyledi.

Irak'taki siyasi gelişmeleri de değerlendiren Salihi, Şii ve Kürtlerin silahlı güce sahip olduğunu, Sünnilerin de yakın zamanda ABD'nin desteğiyle silahlanacağını ifade etti. Sadece Türkmenlerin silahsız kalacağına dikkati çeken Salihi, Irak'ta Türkmen haritasının silinmemesi için silahlanmalarının şart olduğunu kaydetti.

Şehit Dr. Necdet Koçak'ın ablası Nezahat Koçak da kardeşinin davasına hayatını adadığını vurgulayarak, "Kardeşim çocukluğunda ve gençliğinde çok aktifti. Sürekli siyasetin ve dava çalışmalarının içindeydi. Halkına daha fazla hizmet etmek istedi. Fakat dönemin Baas rejimi ona bu fırsatı vermedi" diye konuştu.

Irak'ta Saddam Hüseyin'in başında olduğu Baas rejimi, 16 Ocak 1980'de Türkmen liderler, Abdullah Abdurrahman, Dr. Necdet Koçak, Adil Şerif ve Dr. Rıza Demirci'yi idam etmişti. Türkmen halkı, bu nedenle her yıl 16 Ocak'ta "şehitler günü" adı altında anma etkinlikleri düzenliyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler