YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Irak'ta Talabani sevinci
Irak'ta Talabani sevinci
18 Mayıs 2013 12:47
Almanya'da tedavi gören Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin, 5 ay sonra sağlık durumunun iyiye gittiğini gösteren bir fotoğrafın yayınlanması bölgeyi sevince boğdu.

Bir dönem öldüğüne dair iddialar dahi ortaya atılan Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin sağlık durumunun iyiye gittiği açıklanınca, Irak'ın kuzeyinde bayram havası yaşandı. Beyin kanaması geçirdikten Almanya'da tedavi gören Talabani'nin yattığı hastaneden 5 ay sonra ilk fotoğrafı yayımlandı. Yayımlanan ilk foto bölgedeki Kürt vatandaşları sokağa döktü.

Talabani'nin sağlık durumunu gösteren fotoğrafla binlerce kişi, Süleymaniye ve Erbil şehirlerinde bu durumu coşkuyla kutlandı. Vatandaşlar, Talabani'nin lideri olduğu Kürdistan Yurtsever Birliğin bayrağı giyerek mutluluklarını ifade ettiler. Bazıları sevincini havaya ateş açarak kutlarken, bazıları da araçlarıyla şehir turu attı.

Erbil'in İskan Caddesi'nde sevinç gösterisine katılan Lokman Kaka, aldığı haberden dolayı çok mutlu olduğunu söyleyerek, sabaha kadar uymayacağını ifade etti.

Kamaran Ömer ise, Talabani'nin kısa bir sürede Irak'a dönmesini temenni etti.

Hajar Ahmed de, arkadaşlarından onlarca mesaj aldığını ve bu haberin sadece Kürtler değil Irak'ta yaşayan Şii, Sünni ve bütün etnik grupları sevindirdiğini söyledi.

On binlerce kişinin gece yarısı sevinç gösterisine katılması sebebiyle Erbil ve Süleymaniye'de yoğun güvenlik önlemleri alındı. Önlemlere rağmen sevinç gösterisinde havaya ateş açılmasından dolayı 8 kişinin yaralandığı belirtildi.

Bağdat'ta, 17 Aralık 2012'de beyin kanaması geçiren Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, 20 Aralık'tan bu yana Almanya Charite'deki üniversite hastanesinde tedavi görüyor.

 

CİHAN

Etiketler:
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler