YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Irak'ta şok gelişme!
Irak'ta IŞİD'e karşı savaşan güçlere emekli peşmergeler de silahlanarak katıldıklarını bildirdi.
Irak'ta şok gelişme!
03 Ağustos 2014 / 17:31 Güncelleme: 03 Ağustos 2014 / 17:34

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) öncülüğündeki grupların, Musul'un Sincar ilçesini ele geçirmesi ve ilerlemeye devam etmesi üzerine emekli peşmergeler de silahlanarak cepheye gitti.

Bini aşkın emekli peşmerge, silahlarını kuşanıp, IŞİD'le çatışmaların yaşandığı bölgelere hareket etti. 200 emekli peşmerge de Duhok'taki Sihela güvenlik noktasına geldi. Emeklilerin yanı sıra bazı gençler de IŞİD'e karşı savaşmak için gönüllü peşmerge olmak için başvuru yaptı. Silah ve üniforma talep eden bu gençler, eve dönmeyeceklerini, cephede görev istediklerini yetkililere iletti.

 Eski peşmerge İbrahim Ali (45), AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Vatanımızı, topraklarımızı iki teröriste teslim etmeyiz. Kanımızın son damlasına kadar savaşacağız. Bizi bu topraklardan çıkarmaya gelenler, neyle karşı karşıya olduklarını bilmiyorlar. Bizler tecrübeli askerleriz" dedi.

Yaşlı haliyle dikkati çeken Taha Muhammet de IŞİD'e karşı savaşmak için Peşmerge Bakanlığı'ndan silah istediği belirterek, "75 yaşındayım ancak dipçik gibiyim. Şehit olmaya hazırım. Bu toprakları yıllardır kanımızla koruyoruz. Şimdi de IŞİD'i etkisiz hale getirmeye hazırız. Eğer bana izin verirlerse cephenin en ileri noktasında savaşmak istiyorum" diye konuştu.

Peşmergenin elinde ağır silahlar olmadığını savunan Muhammet, yöneticilere eksiklikleri giderme çağrısında bulundu.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, 16 Haziran'da IŞİD tehdidine karşı emekli peşmergeleri göreve çağırarak, her an çıkabilecek bir savaşa hazır olmalarını istemişti. Barzani, açıklamasında, "Emekliliğe ayrılmış bütün kahraman peşmergelere çağrım var: Peşmerge güçlerine yardımcı olun ve onlarla birlikte çalışın. Karargahlarınızla sürekli iletişimde olun. Her türlü gelişmeye hazırlıklı olun" ifadelerini kullanmıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler