YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Irak'ta sığınmacı sayısı artıyor
Irak'ta sığınmacı sayısı artıyor
17 Ağustos 2014 18:09
Irak Göç Bakanı Dindar Doski, Irak’taki sığınmacı sayısının 1 milyon 250 bini geçtiğini söyledi.

Erbil’de sığınmacılara yönelik yardım faaliyetlerinin ele alındığı konferansta konuşan Doski, "Irak’ta, IŞİD neden olduğu çatışmalardan dolayı evini terk ederek sığınmacı olan insan sayısı 1 milyon 250 binin üzerine çıktı. Sığınmacıların çoğu Kürdistan bölgesinde. Bu insanların tamamına ulaşarak, gereken yardımları yapmak istiyoruz. Ancak önümüzde birçok engel var" dedi.

Sığınmacıların dağınık halde yaşam mücadelesi verdiklerine işaret eden Doski, herkese ulaşmakta sıkıntı çektiklerini ifade etti.

Göç Bakanlığı’na bağlı yardım ekiplerinin, sadece Kürt bölgesinde değil, tüm Irak’ta sahada olduklarını anlatan Doski, "Herkese ulaşmaya çalışıyoruz. Sığınmacılara kimlik, ikamet verilmesi noktasında Kürdistan hükümetinin kolaylıklar sağlamasını istiyoruz. Kimin gerçekten ihtiyaç sahibi olduğunu tespit etmek için bunu yapmak zorundayız” diye konuştu.

Doski, evlerinden, yurtlarından olan sığınmacıların yükünü hafifletmek için insani yardımın kapsamını sürekli genişlettiklerini dile getirdi. Doski, gıda yardımının yanı sıra ailelere nakdi yardımlara da başladıklarını kaydetti.

Bir süredir çatışmaların ve otorite boşluğunun yaşandığı Irak'ta, IŞİD öncülüğündeki silahlı gruplar, Musul ve Tikrit gibi bazı kentlerde kontrolü ele geçirmiş, çatışmalar yüzünden yaklaşık 1 milyon sivil, bölgeden göç etmek zorunda kalmıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler