YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Irak'ta şiddetin bilançosu
Irak'ta, bu yılın ilk yarısında meydana gelen şiddet olaylarında 2405 kişi öldü, 7163 kişi de yaralandı.
Irak'ta şiddetin bilançosu
01 Temmuz 2010 / 17:59 Güncelleme: 01 Temmuz 2010 / 17:59

Anayasal Hak ve Hürriyetleri İzleme Merkezi, 2010'un ilk yarısında meydana gelen şiddet olayları konusunda, güvenlik ve sağlık kaynaklarına dayanarak bir rapor hazırladı.

Raporda bu süre zarfında, kitlesel ölümlere neden olan bomba yüklü araçlarla, yol kenarına veya arabaların altına yerleştirilen bombalar ve havan toplarıyla düzenlenen saldırılarda 1131 sivilin öldüğü belirtildi. Bu şiddet olaylarında hayatını kaybeden asker ve polis sayısı da 389 olarak açıklandı.

Suikast sonucu 498 kişinin hayatını kaybettiği kaydedilen raporda, yine yılın ilk yarısında kimliği belirsiz 353 ceset bulunduğu ifade edildi.

Raporda, aynı zaman zarfında Amerikan ve Irak güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu 34 kişinin öldüğü, bu can kayıplarının 19'una Amerikan güçlerinin, 11'ine Irak güçlerinin yol açtığı, 4'ünün de Amerikan ve Irak güçlerinin ortak ateşi sonucu öldürüldüğü belirtildi.

İzleme Merkezinin yayımladığı raporda, Irak genelinde meydana gelen şiddet olaylarında 7163 kişinin de yaralandığı, yaralılardan 6534'ünün bomba yüklü araçlar, yol kenarına yerleştirilen bombalar ya da havan topu saldırılarıyla, 498'inin silahlı saldırıda ve 131'inin de askeri operasyonlarda yaralandığı ifade edildi.

Rapora göre, intikam ya da fidye amaçlı adam kaçırma olaylarının devam ettiği Irak'ta, bu yılın ilk 6 ayında aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu toplam 63 kişi kaçırıldı. Kaçırılanların çoğu öldürülürken, önemli bir kısmından da haber alınamadı. Kaçırma olayları en çok Diyala, Bağdat, Ninova, Kerkük ve El Anbar vilayetlerinde oldu.

Anayasal Hak ve Hürriyetleri İzleme Merkezi'nin raporunda, şiddet olaylarının en çok görüldüğü ve en büyük kayıp veren illerin başında Bağdat geldiği, onu Ninova ve Diyala'nın izlediği belirtildi. Irak'ın güneyindeki El Musenna vilayetiyse, 2010 yılının ilk yarısında şiddet olayı olmadığı ve hiç kayıp verilmediği ifade edildi.

Bu arada, Irak'ta son 6 ayda 6141 kişi tutuklandı. Tutuklamaların daha çok Diyala, Basra, Bağdat, Ninova, Selahaddin, El Anbar ve Kerkük'te yapıldığı belirtildi.

Tutukluların durumuna da yer verilen raporda, Bağdat'ın kuzeyinde yer alan Taci hapishanesinden soruşturulmak üzere Bağdat'taki Rusafe hapishanesine nakledildikleri sırada 7 tutuklunun havasızlıktan öldüğü, 15 tutuklunun da solunum sorunu yaşadığı bildirildi.

El Enbar, Basra ve Diyala vilayetlerinde de 3 tutuklunun öldüğü kaydedilen raporda, bu 3 tutuklunun ölüm sebepleri hakkında herhangi bir açıklama yapılmadığına dikkat çekildi. Hapishanelerde bulunan 74 tutuklu hakkındaysa idam cezası verildiği kaydedildi.

Raporda, ayrıca, 2010 yılının ilk 6 ayında 3023 tutuklunun serbest bırakıldığı, bu tutuklulardan 2943'ünün Irak, 80'inin Amerikan güçlerine bağlı hapishanelerde bulunduğu kaydedildi. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler