YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Irak'ta saldırılar: 15 ölü, 40 yaralı
Irak'ta saldırılar: 15 ölü, 40 yaralı
20 Mart 2014 16:19
Irak ordusunun, Enbar vilayetinde düzenlediği saldırılarda 15 kişinin öldüğü, 40 kişinin yaralandığı bildirildi.

Felluce Devlet Hastanesi Başhekimi Ahmed eş-Şami, hastaneye gelen 15 cesedin sivillere ait olduğunu, aralarında ağır yaralıların da bulunduğu kişilerin ise ameliyata alındığını belirtti.

Askeri kaynaklar da Irak ordusunun, Ramadi'de, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) unsurlarına yönelik operasyonlara devam ettiğini, operasyonlarda IŞİD'e ait birçok mevzinin bombalandığı, onlarca IŞİD mensubunun öldürüldüğünü belirtti.

Bu arada, "Aşiret Devrimcileri" kaynakları da kendilerine mensup 7 kişinin, Irak ordusunun hava saldırısında hayatını kaybettiğini duyurdu.

Öte yandan, Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, silahlı bir grup, Musul'un batısındaki El-Yermuk bölgesinde, elektronik kartların dağıtıldığı okuldaki bir merkeze düzenlenen saldırıda, 3 asker ve 1 kadın hayatını kaybetti. Saldırganlar olayın ardından kaçtı.

Bakuba kentinin Behrez banliyösünde İçişler Bakanlığı'na bağlı "Swat birlikleri"yle, silahlı bir grup arasında çıkan çatışmada 2 kişi öldü, 3 kişi yaralandı.

Enbar ve çevresi, yaklaşık 3 aydır Irak ordusu ve kendilerini "Aşiret Devrimcileri" olarak adlandıran silahlı gruplar arasında çatışmalara sahne oluyor.

Nuri el-Maliki hükümetine karşı düzenlenen protestoların ardından ordu, Enbar'ın Felluce ve Ramadi kentleri başta olmak üzere birçok bölgeye geniş kapsamlı operasyonlar başlatmıştı. Hükümet, bölgedeki operasyonların IŞİD'e yönelik düzenlendiğini iddia ediyor ancak bölgedeki silahlı gruplar, bunu yalanlıyor.

 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler