YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Irak'ta operasyon
Irak'ta operasyon
10 Temmuz 2014 16:02
Irak ordusunun Enbar ve Salahaddin'de düzenlediği operasyonlarda 8 kişinin öldüğü, 40 kişinin yaralandığı bildirildi.

Ordunun, ülkenin batısındaki Enbar vilayetine bağlı Felluce'de düzenlediği bombardımanlarda 8 kişi öldü, 35 kişi yaralandı.

Felluce Devlet Hastanesi Basın Sözcüsü Visam el-İsavi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastanelerine bugün 2'si çocuk, 1'i kadın 8 sivile ait ceset ile 6'sı çocuk, 4'ü kadın 35 yaralının ulaştırıldığını söyledi.

Öte yandan ülkenin kuzeyindeki Salahaddin vilayetine bağlı Şarkat beldesinde de ordunun düzenlediği operasyonlarda 5 kişinin yaralandığı belirtildi.

Hastane kaynaklarından alınan bilgiye göre, Irak ordusunun havan topu saldırılarında evleri isabet alan 5 sivil,  Şarkat Devlet Hastanesi'ne getirildi. Ordunun operasyonlarında sivillere ait çok sayıda ev ve dükkanın zarar gördüğü kaydedildi.

Irak yönetiminden ise söz konusu ölüm ve yaralanmalara ilişkin resmi bir açıklama yapılmadı.

Nüfusun çoğunluğunu Sünnilerin oluşturduğu Enbar'da Irak ordusu 2014 yılı başından bu yana silahlı Sünni gruplar ile Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarına yönelik operasyonlar düzenliyor.

Bir süredir çatışmaların ve otorite boşluğunun yaşandığı ülkede, IŞİD örgütü öncülüğündeki silahlı güçler, Musul, Tikrit, Bakuba ve Telafer kentlerini kontrolü altına almış, Enbar ilinin bazı ilçeleri de IŞİD ve aşiret güçlerinin eline geçmişti.

 

aa

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler